Po czterech intensywnych dniach, pełnych przeżyć duchowych, intelektualnych i kulturalnych, dwudzieste jubileuszowe Święto Młodzieży w Górze Świętej Anny dobiegło końca. Całość imprezy przebiegła bez zarzutu, robiąc dobre wrażenie na uczestnikach oraz ciesząc się sporym zainteresowaniem mediów publicznych. W przeprowadzeniu tych rekolekcji dla ponad sześciuset osób pomagali annogórskim duszpasterzom, o. Kamilowi Tymeckiemu i o. Teofilowi Niewińskiemu, ochotnicy, który wzięli na siebie odpowiedzialność za funkcjonowanie poszczególnych służb.

Nad bezpieczeństwem czuwała przez cały czas trwania ŚM służba porządkowa. O ład w domu pielgrzyma troszczyła się służba sanitarna. Z wydawanie żywności odpowiadała diakonia stołu. Prelegentów i grupy koncertujące gościli członkowie obsługi gości. O rejestrację uczestników dbała recepcja ŚM. Tradycyjnie wszelkie informacje gromadziło i udzielało Franciszkańskie Biuro Informacji. O relację na facebookowym profilu Święta oraz stronie internetowej imprezy, a także uwiecznienie tego wydarzenia na zdjęciach zadbali członkowie tzw. Pressu. Nadto nie brakowało ludzi do obsługi liturgicznej przedsięwzięcia (Adoracja Najświętszego Sakramentu, przygotowanie Eucharystii i nabożeństw), kapłanów posługujących w sakramencie pokuty, sióstr zakonnych zawiadujących w punkcie powołaniowym oraz odpowiedzialnych za dystrybucję franciszkańskich gadżetów.

Całe Święto Młodzieży było wielkim przeżyciem duchowym. W tym roku zgodnie z hasłem: Te Deum laudamus, młodzież zgłębiała prawdy dotyczące dziękczynienia, zarówno Bogu jak i ludziom. Nadto homilię głoszone podczas ŚM oparte były o klucz uczynków miłosierdzia, stąd głoszone tu słowo Boże przybliżało młodym ludziom problematykę czynienia dobra poprzez konkretne czyny. Młodzi ludzie mieli okazję przyjąć w tym czasie postanowienie duchowej adopcji dziecka poczętego, a także oddać krew w mobilnym punkcie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, co było konkretnym przejawem pełnienia dzieł miłosierdzia. Podczas obchodów po annogórskiej kalwarii uczestnicy byli świadkami inscenizacji w wykonaniu grupy teatralnej Cultus ze Zduńskiej Woli, która ukazała drogę światła, via lucis, czyli czternaście spotkań zmartwychwstałego Chrystusa z uczniami. Wieczory podczas ŚM wypełniały cieszące się niegasnącą popularnością koncerty, a także poruszające nabożeństwa celebrowane m. in.: w intencji młodzieży przybywającej modlić się w to miejsce.

To Święto było dziękczynieniem za dwadzieścia lat istnienia tej imprezy, a także za jubileusz 1050 lecia chrztu Polski. Pomimo mniejszej niż zwykle ilości uczestników, co wywołały przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, annogórskie dwudzieste Święto Młodzieży nie straciło animuszu i spotkało się z wielkim entuzjazmem wśród tych, którzy wzięli w nim udział, co rokuje powrót młodych ludzi do babci Pana Jezusa za rok.