Kilka miesięcy temu w sposób uroczysty wyznawaliśmy, że Jezus Chrystus jest naszym Królem i Panem. Misterium Męki Pańskiej daje nam nowe spojrzenie na Jego królowanie, gdy w tych dniach Król nasz staje przed nami w koronie z ciernia, wzgardzony i upokorzony, cierpiący i opuszczony. Maksyma Servire Deo regnare est (służba Bogu jest królowaniem) prowadzi nas do tego, byśmy przyjęli fakt, że każdorazowe ponowienie zgody na Bożą służbę wiąże się z wejściem w Jego królowanie, które – zanim będzie chwalebne – jest podjęciem drogi krzyża.

Korona, a właściwie „czapa” z cierni, którą włożono na głowę Pana Jezusa, powodowała ból, gdy poszczególne kolce wbijały się głęboko w ciało, a inne, przemieszczając, orały skórę głowy. Ciernie powodowały także cierpienie w aspekcie duchowym, gdyż przez gest ukoronowania Jezus został wzgardzony, wyśmiany i znieważony. Kontemplatywne wejście w Jego boleści ukazuje nam ścieżki naszego z Nim współkrólowania, które swój początek ma w zjednoczeniu z Nim przez każde upokorzenie oraz przez świadomą rezygnację z dążeń, które są właściwe człowiekowi świata, a które wyrażają się w nieustannych pragnieniach i dążeniach do tego, aby nas chwalono, rozumiano, poszukiwano, oszczędzano, stawiano w centrum, by nad nami się litowano, rozumiano czy zasięgano wciąż naszej rady. Ten trudny szlak wytyczają poszczególne wezwania tzw. litanii o pokorę, a swoiste cierpienie rodzące się wskutek zahamowania przyziemnych dążeń naszej natury, staje się kolejną stacją osobistej drogi krzyżowej. Jej przejście owocuje współzmartwychwstaniem, które jest wypełnieniem obietnicy zawierającej się w słowach: Jeśli z Nim wytrwamy, z Nim też królować będziemy (2 Tm 2,12).

Mając świadomość, iż niemożliwa jest radość poranka wielkanocnego bez przeżycia cierpienia Kalwarii, życzymy Wam, by spotkanie Zmartwychwstałego zajaśniało nowym blaskiem w naszych duszach i radością, która daje nową jakość naszej codzienności.

Błogosławionych Świąt!

 

Wrocław, Wielkanoc 2017 r.

 

List Ministra Generalnego na Wielkanoc