Fundacja Antoni

  • Home
  • Fundacja Antoni

Fundacja Antoni

Fundacja Antoni została założona w 2015 roku przez Prowincję Św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych we Wrocławiu. Fundacja została powołana z myślą o kontynuacji i poszerzeniu dotychczasowych działań Franciszkanów na rzecz drugiego człowieka. Obecnie głównym działaniem jest prowadzenie kuchni charytatywnej, prowadzonej przez prowincję od 1992 roku. Działalność fundacji jest ukierunkowana na niesienie pomocy i udzielanie wsparcia drugiemu człowiekowi.

Kuchnia Charytatywna Franciszkanów we Wrocławiu – Karłowicach powstała z myślą o najbardziej potrzebujących parafianach. Inicjatorem tego dzieła był brat Marcin Kaminiorz. On też był pierwszym dyrektorem kuchni. Kolejnym ojciec Antoni Dudek, a od 2004 roku kuchnię prowadzi br. Rafał Gorzołka.

Codziennie z “wyobraźnią miłosierdzia” (św. Jan Paweł II) przywraca nadzieję ubogim tego świata. Z przysłowiowej zupy korzysta w niej regularnie poważna liczba mieszkańców Wrocławia czy okolic. Często po jedyny posiłek w ciągu dnia przychodzą do niej ludzie starsi, bezdomni, osoby uzależnione i rodziny wielodzietne. Kuchnia jest wspierana przez gminę Wrocław

Czynna jest od poniedziałku do soboty od godz. 12:00 do wydania ostatniego posiłku. Zupa wydawana jest dla jedzących na miejscu i na wynos. Każdy, kto przychodzi zostaje nakarmiony. Darmowe posiłki składają się z gorącej zupy, pieczywa i herbaty. Często w miarę możliwości do posiłków dodawane są inne produkty żywnościowe. W każdy piętek, w godz. 8.30-10.00, wydawana jest odzież używana, którą dostarczają parafianie i dobrodzieje.

Cała działalność kuchni oparta jest na ofiarności ludzi dobrej woli, którzy wspierają jej dzieło finansowo, przez konkretne produkty żywnościowe czy wyposażenie kuchni lub przez swoją charytatywną pracę.

Wielu podopiecznych kuchni wyraża wdzięczność za opiekę poprzez pomoc w jadłodajni, polegającej na rozładunku produktów spożywczych, obieraniu warzyw, drobnych pracach remontowych i ogrodowych. W wolontariat angażują się ludzie w różnym wieku i, co ważne i cenne, bardzo często również młodzież. Liczna grupa to ministranci i studenci związani z franciszkanami. Nie liczą przy tym swego czasu, nie czekają na jakiekolwiek gratyfikacje, działają z własnej woli – w pełni oddani idei pomocy Bliźniemu.

Kuchnia Charytatywna współpracuje z organizacjami pozarządowymi znajdującymi się na terenie naszej parafii, między innymi Fundacją ARKA, której podopieczni włączają się w prace w kuchni, jako wolontariusze. Jest to przykład aktywizacji i rozwoju osób niepełnosprawnych. Zajęcia te przygotowują ich do usamodzielnienia się.

Oprócz wydawania posiłków, podejmowane są różne inicjatywy na rzecz osób korzystających z kuchni. W roku 2012 w Kuchni Charytatywnej wprowadzono nowe działania na rzecz przywrócenia osób korzystających z jadłodajni do funkcjonowania w społeczeństwie poprzez uruchomienie działań kulturalno-oświatowych w postaci Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Podopieczni placówki w drugą i czwartą sobotę miesiąca o godz. 12.30 mają możliwość obejrzenia filmu o wysokich zaletach artystycznych lub poznawczych. Po projekcji odbywa się prelekcja i dyskusja w asyście słodkiego poczęstunku, ciepłej kawy lub herbaty.

Dzięki współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, od kilku lat są prowadzone zajęcia w zakresie przygotowania do pracy w małej gastronomii. Od tego czasu z kursu skorzystało ponad 140 osób – wiele z nich znalazło zatrudnienie we wrocławskich restauracjach i szkolnych stołówkach.

Każdego roku, przy okazji spotkania wigilijnego dla naszych podopiecznych, oprócz posiłku i produktów żywnościowych, jest im ofiarowywany również prezent, który jest dla każdego z nich prawdziwą świąteczną niespodzianką. Na wigilię przybywa ok. 500 osób. Prezenty przygotowywane są przez naszych darczyńców i ludzi dobrej woli w ramach akcji świątecznej pod hasłem: Boże Narodzenie w pudełku po butach.