Święty na dziś – 5 lipca

Bł. Franciszek Fogolla (1839 – 1900), biskup i męczennik I Zakonu.

Urodził się 4 października 1839 r. w Montereggio di Mulazzo z Joachima i Elżbiety Ferrari. Otrzymał imię Franciszek na wspomnienie dnia, w którym przyszedł na świat, w dzień św. Franciszka z Asyżu. Z rodzicami przeprowadził się do Parmy. Tam był ministrantem u franciszkanów w kościele Zwiastowania Najśw. Maryi Panny. 1 listopada 1856 r. przywdział habit św. Franciszka w klasztorze w  Montiano w prowincji w Forli. Dnia 4 października 1863 r.  przyjął święcenia kapłańskie. 3 lata później przybył do Rzymu, aby uczyć się języka i zwyczajów chińskich. W 1866 r. wyjechał na Wschód. Zatrzymał się przez cały rok w Palestynie, aby odwiedzać miejsca święte i duchowo przygotować się do apostolatu w Chinach.

11 lutego 1868 r. przybył do Ta-yuen-fu w Chinach. Przyjaciele podziwiali jego zapał i gorliwość, a przeciwnicy nienawidzili. Po 7 latach został mianowany wikariuszem generalnym misji Lun-gan-fu. W tym czasie głód i zaraza dziesiątkowały Chińczyków. O. Franciszek zwrócił się o pomoc do Europy i otrzymał, którą dzielił wśród wszystkich. Chińczycy dawali mu statuetki lokalne z brązu i przedmioty ze srebra, które przekazał do Paryża, a za otrzymane pieniądze wzniósł kościół poświęcony Najśw. Sercu Pana Jezusa, którego budowę ukończono 8 września 1884 r.

Będąc rektorem seminarium i wikariuszem generalnym wybudował sierociniec i przytułek oraz odbywał wizytacje misyjne. W 1898 r. uczestniczył w międzynarodowej wystawie misyjnej w Turynie. Przywiózł ze sobą 40 skrzyń rzadkich i interesujących przedmiotów, które zostały nabyte przez muzeum w Turynie. Przy tej okazji “reklamował” misje w Chinach. W Turynie przyjął go król Humbert I. Będąc w Paryżu dotarła do niego nominacja na biskupa pomocniczego o. biskupa Grzegorza Grassi. Przy okazji odwiedził Lourdes.

Do Chin powrócił jako biskup wraz z 10 franciszkanami i 14 franciszkankami misjonarkami Maryi. Tu zastało go prześladowanie Bokserów. Przed ścięciem powiedział: “Nigdy i nikomu nie uczyniłem nic złego, a przeciwnie czyniłem zawsze dobrze wszystkim”. Stało się to 9 lipca 1900 r.

Papież Pius XII zaliczył go w poczet Błogosławionych 24 listopada 1946 r.

Wysłuchaj, Panie, modlitwę, którą lud wierny zanosi do Ciebie w chwalebne wspomnienie bł. Franciszka, biskupa i męczennika, za jego wstawiennictwem podtrzymuj i prowadź nas na trudnej drodze życia. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.