Bł. Alojzy Guanella (1842 – 1915), kapłan III Zakonu, założyciel zgromadzeń Sług Miłosierdzia i Córek Opatrzności Najśw. Maryi.
Urodził się 19 grudnia 1842 r. we Franciscio (Włochy) jako dziewiąty z trzynaściorga dzieci. Po śmierci ojca we wczesnym dzieciństwie poznał biedę i troski rodziny wiejskiej. Dzięki pomocy proboszcza wstąpił do kolegium w Como. Po ukończeniu seminarium przyjął święcenia kapłańskie. Na swych placówkach jako wikary rozwijał działalność, której celem było zapobieganie dotkliwej nędzy parafian. W Val Chiavenna wybudował szkołę podstawową, w której nauczał mając dyplom magistra. Pracował wśród najnieszczęśliwszych – upośledzonych umysłowo. Organizował Akcję Katolicką młodych. Pozyskiwał liczne powołania kapłańskie.
W 1875 r. udał się do Turynu, do ks. Jana Bosko, który powierzył mu tam rozmaite funkcje w swym oratorium, i u którego nauczył się metody pedagogicznej. Ślubami zakonnymi związał się ze wspólnotą salezjańską. Już w 1878 r. biskup diecezjalny odwołał go i powierzył mu troskę apostolską w kilku miejscowościach. W 1881 r. powołany na probostwo w Lario odnalazł właściwe dla siebie pole pracy i realizował swoje szczególne powołanie. Zgromadził ponad dwustu nieszczęśliwych: sieroty, starców, ślepych, ułomnych i chorych. Dla ich obsługi powołał dwa zgromadzenia zakonne: Sług Miłosierdzia (Guanelliani) i Córek Opatrzności Najśw. Maryi. Nadto w Rzymie założył pobożne stowarzyszenie “śmierci św. Józefa”.
Jako entuzjasta św. Franciszka wstąpił w szeregi III Zakonu. Od św. Franciszka zaczerpnął ducha ubóstwa i radości, zawierzenia Opatrzności Bożej i miłości względem najbiedniejszych braci.
Nie brakowało w jego życiu prób i trudnych doświadczeń jak podejrzeń i prześladowań ze strony antyklerykalizmu. Będąc w Rzymie pozyskał przychylność i przyjaźń papieża Piusa X. W 1912 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, aby zapoznać się z losem emigrantów włoskich. Niebawem wysłał tam swoje siostry Córki Opatrzności Najśw. Maryi zwane też Guanellianki. Zakładał szkoły przysposobienia zawodowego i oratoria dla młodzieży. Spieszył z pomocą ofiarom trzęsienia ziemi w Calabrii i w Messynie.
Zmarł w Como 24 października 1915 r.
Paweł VI beatyfikował go 25 października 1964 r.
Panie, Ty w świecie, przesiąkniętym nienawiścią i egoizmem, pobudziłeś bł. Alojzego, kapłana i apostoła miłosierdzia, spraw, abyśmy ofiarowali nasze życie w służbie braciom najbardziej potrzebującym i razem z nimi osiągnęli Twoje królestwo. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.