Środa 26 czerwca to ostatni dzień spotkania młodych braci Konferencji Północnosłowiańskiej z Ministrem Generalnym. Rozpoczął się on mszą świętą – tym razem w bazylice św. Anny – której przewodniczył sam fr. Michael Perry. Była to msza wotywna ku czcić św. Anny, więc nic dziwnego, że Ojciec Generał nawiązał do osoby św. Anny Samotrzeciej – babci Pana Jezusa i Matki Najświętszej Maryi Panny. Mówiąc o niej jako o naszej babci, zaznaczył także wielką rolę, jaką w naszej wspólnocie odgrywają bracia starsi. Właściwie w całym kazaniu fr. Michael mówił o Zakonie w aspekcie wspólnoty rodzinnej, jaką tworzy.

Rozpoczynając ostatnią, podsumowującą sesję, moderator – fr. Remigiusz Gruca, magister nowicjatu Prowincji św. Jadwigi – w nawiązaniu do obrazu wchodzenia na górę, którą na początku spotkania posłużył się minister generalny, zasugerował, byśmy w nasze „duchowe plecaki” zapakowali to, co w czasie tego spotkania było najważniejsze i najpiękniejsze.

Najpierw bracia wysłuchali jeszcze raz ministra generalnego. W nieco bardziej osobistej przemowie dzielił się także tymi momentami, które w jego życiu zakonnym były trudne. Podał swoim współbraciom pięć instrumentów, które, jego zdaniem, pomagają w przezwyciężaniu kryzysu. Są to: 1) cisza i zatrzymanie się, by wsłuchać się w głos Boga, 2) komunikacja, dzielenie się, dialog, 3) formacja ciągła, 4) pamięć o ubogich, 5) misja ewangelizacyjna. Dzięki temu świadectwu i tym radom fr. Remigiusz odważył się nazwać ministra generalnego „człowiekiem kryzysu, ale kryzysu pokonanego”.

Wśród wypowiedzi innych współbraci, jak fr. Ernesta Siekierki, definitora generalnego, oraz fr. Rufina Maryjki, prezesa Konferencji, również można było odczuć tę myśl, że pomimo tak licznych wątpliwości i trudności w organizacji spotkania można uznać je za jak najbardziej udane, bo trudności, konflikty, kryzysy – są tym, co może nas rozwijać nie mniej niż radości i sukcesy. Padło wiele ciepłych słów, wiele wyrazów wdzięczności, na której znak zaproszeni na to spotkanie goście otrzymali figurkę patronki tego miejsca – św. Anny Samotrzeciej.

Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa i błogosławieństwo Ministra Generalnego, fr. Michaela Perry.

Było ono niewątpliwie momentem bardzo intensywnego przeżywania braterskiego wymiaru życia franciszkańskiego. Dla wielu młodych braci był to na pewno czas nie tylko umocnienia się w powołaniu i na obranej drodze, ale także – szczególnie przez słowa wypowiedziane przez ministra generalnego oraz fr. apba Josè R. Carballo – inspiracja i zachęta do gorliwszego, bardziej kreatywnego, a przede wszystkim bardziej otwartego na tchnienie Ducha życia franciszkańskiego. Bogu niech będą dzięki za ten błogosławiony czas, który nam dał!