Po rozpoczynającej kapitułę namiotów koronce do Bożego Miłosierdzia i słowie wprowadzającym Ministra Prowincjalnego, o. Alana Brzyskiego wystąpił ok. godz. 16.00 pierwszy konferencjonista, o. Kazimierz Lubowicki OMI. W wygłoszonej konferencji zatytułowanej Tożsamość zakonnika w świetle nauczania bł. Jana Pawła podkreślił, że pierwszym krokiem każdej osoby konsekrowanej powinno być osobiste spotkanie z Jezusem Chrystusem. Znajomość ta jest nie tyle poznaniem intelektualnym, co rozmiłowaniem i gotowością do bycia przemienionym przez Jezusa.
Kiedy osobie konsekrowanej przychodzi wybierać między modlitwą a pracą duszpasterską – referował dalej nauczanie papieża Ojciec Lubowicki – należy wybrać modlitwę, pozostanie w łączności z Chrystusem, integrację działalności apostolskiej z życiem wewnętrznym. Eucharystia, jako uprzywilejowany środek kontemplacji, jest czasem szczególnej odpowiedzialności za Chrystusa. Postać Katarzyny ze Sieny stawiał Jan Paweł II jako wzór postawy odpowiedzialności za Kościół, rolą zakonników jest wydobyć ze świata zapomniane przezeń wartości duchowe, także promieniować miłością, pogodą ducha, prawdziwą, płynącą z krzyża radością. Innymi wartościami ważnymi dla tożsamości zakonnika są praca, ojcostwo duchowe i ewangeliczna wolność.
Po konferencji nastąpiła praca w grupach według zaproponowanych przez konferencjonistę punktów do dyskusji:
1. Przełożeni i struktury zakonne wobec troski o pogłębienie zażyłości z Jezusem Chrystusem.
2. Wezwanie do czystości – wezwaniem do miłości.
3. Troska o celebrację i aktywne uczestnictwo w Eucharystii.
4. Radość i prostota, jako narzędzia ewangelizacji świata.
O godzinie 19.30 w Bazylice św. Anny Samotrzeciej została odprawiona uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. bp. Pawła Stobrawy w intencji braci obchodzących jubileusze życia kapłańskiego i zakonnego. W homilii Ksiądz Biskup powiedział, że życie Jezusa Chrystusa rozegrało się między dwoma zwiastowaniami: zwiastowaniem o narodzinach i o zmartwychwstaniu Jezusa. Atmosferą życia chrześcijańskiego powinny więc być nadzieja, pokój i radość. Wszystko, co z Bogiem przeżyte nie kończy się krzyżem, lecz kończy się zmartwychwstaniem. W blasku zmartwychwstania możemy przeżywać inaczej nasze życiowe doświadczenia, śmierć. Kończąc homilię, bp Paweł podziękował braciom naszej Prowincji za pasterską gorliwość i zachęcał do modlitwy o nowe powołania do życia zakonnego. Pod koniec Mszy św. Odśpiewano dziękczynne Te Deum.
O godzinie 20.00 bracia zebrani na kapitule namiotów wzięli udział w wspólnej rekreacji.