Jedną z pierwszych inicjatyw utworzonej przed dziesięciu laty diecezji świnickiej, było zorganizowanie pieszej pielgrzymki na Jasną Górę, która w tym roku wyszła na pątniczy szlak po raz jedenasty w dniach 31 lipca – 9 sierpnia. Tym razem tematem przewodnim tegorocznych rekolekcji w drodze było dziękczynienie za dar kanonizacji św. Jana Pawła II pod hasłem: „Habemus Santum”. Każdego dnia, pielgrzymi przypominali sobie świętych kanonizowanych przez Papieża Polaka i przez ich wstawiennictwo modlili się w wyznaczonych intencjach.
Z poszczególnymi świętymi, ich życiorysami i modlitwami można zapoznać się dzięki pielgrzymkowemu przewodnikowi, który otrzymał każdy pielgrzym, a obecnie jest dostępny pod poniższym linkiem: http://www.czermna.pl/strony/przewodnik_gr7.pdf
Na trasie
Choć pielgrzymka świdnicka stanowi jedną całość, to jednak jest to jedność w wielości i każda z sześciu tworzących ją grup ma swoje charakterystyczne modlitwy, śpiewy i „duchowość”, którą ubogaca resztę. Choć nie ma grupy stricte franciszkańskiej, to od wielu lat franciszkanie związani są z grupą Ziemi Kłodzkiej, czyli „Zieloną Trójką”. Jak wspominają starsi pielgrzymi, grupa ta nabrała ducha franciszkańskiego dzięki o. Damianowi i późniejszemu przewodnikowi: o. Jonaszowi. Tradycje franciszkańskie grupy kłodzkiej podtrzymywane są do dnia dzisiejszego, co wielokrotnie było w tym roku podkreślane przez głównego przewodnika pielgrzymki. W tym roku grupa była szczególnie mocno franciszkańska, ponieważ nigdy jeszcze tylu franciszkanów w niej nie pielgrzymowało. Oprócz przewodnika – o. Augustyna, w brązowym habicie szli jeszcze: o. Wiktor z Góry św. Anny i o. Efrem z Dusznik, fr. Ksawery z Wrocławia oraz Radosław – postulant, który już wkrótce przyjmie habit św. Franciszka. Wspomagani byli przez dwóch kapłanów diecezjalnych – ks. Mariusza z Kłodzka i ks. Pawła – studenta KUL; diakona Jerzego oraz kleryków Mariusza i Gniewomira [którym również nie obca była franciszkańska radość].
Nawiązując do słów św. Jana Pawła II, który w jednej z homilii zauważył, że osiem błogosławieństw są swoistym autoportretem Jezusa, podczas konferencji grupowych, bracia rozważali poszczególne błogosławieństwa, zastanawiając się co to znaczy współcześnie budować prawdziwy obraz Jezusa w świecie.
Pod Jasną Górą
Tradycją się stało, że pielgrzymi Ziemi Kłodzkiej otrzymują jakiś gadżet, który noszony na widocznym miejscu przypomina o temacie pielgrzymowania. W tym roku był to puzzel, na którym każdy miał napisać swoje imię i dzięki temu pełnił również funkcję identyfikatora. Noszony na szyi puzzel przypominał o tym, że każdy ma swoją wartość, bo jest ukochanym dzieckiem Boga i Bóg ma względem każdego z nas swój plan. Jednocześnie miał przypominać o potrzebie współpracy między ludźmi, wzajemnej służbie i szacunku do siebie. Na znak wspólnego pielgrzymowania, takie same puzzle otrzymali biskupi: Ignacy Dec i Adam Bałabuch, którzy często odwiedzali pielgrzymów.
Grupa trzecia wyróżniała się nie tylko puzzlami na szyi, ale przede wszystkim postawą radości i modlitwy, która była widoczna nie tylko każdego dnia na trasie, ale szczególnie podczas przygotowywanej liturgii i poprowadzonego w Jeziorze apelu wieczornego, gdzie nie zabrakło zarówno radosnych zabaw integracyjnych prowadzonych przez franciszkanów, jak i adoracji Najświętszego Sakramentu prowadzonej w duchu uwielbienia.
Podsumowując, należy Bogu podziękować za ten szczególny czas, za to, że On sam dawał nam niekoniecznie to o co prosiliśmy na szlaku, ale to co było nam najbardziej potrzebne; podziękowania należą się ludziom – tym którzy szli i budowali tę grupę, tym którzy pomagali przez ofiarowane pożywienie, czy nocleg oraz tym, którzy pozostając w domach tworzyli grupę duchowego wsparcia i cały czas trwali na modlitwie razem z pielgrzymami idącymi na Jasną Górę.
I choć tegoroczna pielgrzymka się już zakończyła, to już teraz nie pozostaje nic innego jak zaprosić do pielgrzymowania za rok w „Zielonej Trójce” – grupie Ziemi Kłodzkiej. Galerie ze zdjęciami z tegorocznego pielgrzymowania można obejrzeć na stronie: http://klodzko-jasnagora.blogspot.com
o. Augustyn Feliszek