W okresie poprzedzającym świętowanie Narodzenia Pańskiego przy klasztorze franciszkanów pw. św. Antoniego we Wrocławiu odbyły się po raz kolejny spotkania wigilijne organizowane dla osób korzystających z naszej pomocy charytatywnej.

Dnia 13 grudnia mszą św. w kaplicy klasztornej rozpoczęła się wigilia świetlicy środowiskowej „Tobiaszki”. Eucharystię w intencji dzieci i młodzieży oraz ich rodzin sprawował o. Dominik Banaś OFM, który także wygłosił homilię o znaczeniu świąt Bożego Narodzenia. Dalsza cześć spotkania przebiegała w domu parafialnym. Było dzielenie się opłatkiem, składanie sobie życzeń, śpiewanie kolęd oraz poczęstunek. Dzieci przygotowały także przedstawienie jasełkowe. Kulminacją było przybycie św. Mikołaja, który rozdać oczekiwane z niecierpliwością prezenty. Zostały one przygotowane przez Polaków mieszkających w Anglii w ramach corocznej akcji „Boże Narodzenie w pudełku po butach”.

Fundacja „Tobiaszki” serdecznie dziękuje Wolontariuszom za nieocenione wsparcie w organizacji spotkania, sponsorom i darczyńcom za wsparcie finansowe i rzeczowe i „naszym kochanym rodzinkom” za miłe chwile.

Tydzień później w sobotę 20 grudnia odbyła się wigilia dla osób ubogich i samotnych. To coroczne wydarzenie, skupiające ponad pięćset osób, adresowane jest w pierwszej kolejności do korzystających codziennie z franciszkańskiej kuchni charytatywnej. „Zależy nam, aby w ten szczególny dzień – mówił brat Rafał Gorzołka, dyrektor kuchni – każdy z naszych podopiecznych miał okazję zaznać atmosfery bliskości i wzajemnej troski”.

Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa, którą zainicjował o. prowincjał Alan Brzyski, a następnie uczestnicy wigilii, staropolskim zwyczajem, łamali się opłatkiem, składając sobie nawzajem życzenia. Nie brakło wspólnie śpiewanych kolęd, przy akompaniamencie zespołu studenckiego DA Antoni oraz wigilijnych prezentów, których przygotowanie było możliwe dzięki ofiarności wielu dobrodziejów, także z zagranicy. Wspomniana już wyżej akcja „Boże Narodzenie w pudełku po butach” jest przykładem wrażliwości i solidarności z potrzebującymi naszych rodaków mieszkających poza granicami kraju. W organizację uroczystej wigilii bardzo licznie zaangażowani byli wolontariusze, którzy wspomagają swoją pracą to dzieło charytatywne.