Wtorkowe przedpołudnie Spotkania młodych braci w Górze św. Anny

Kolejny dzień spotkania braterskiego pod hasłem: „Odnów w sobie dar wiary” rozpoczął się od Mszy św., której przewodniczył arcybiskup o. Jose R. Carballo, do niedawna jeszcze minister generalny Zakonu Braci Mniejszych, a obecnie sekretarza Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. W swojej homilii zwrócił uwagę na trzy ważne dla nas, franciszkanów, sprawy.

Radykalizm ewangeliczny skłania do myślenia o Chrystusie, który nie miał gdzie głowy skłonić i który mówił, że kto nie zostawia wszystkiego dla Niego i Ewangelii, nie może być Jego uczniem. We współczesnym świecie widoczny staje się kryzys prawdy, dlatego potrzebna jest postawa autentyczności. Czymś niezbędnym również, zdaniem Arcybiskupa, jest w życiu franciszkańskim wspólnota, postawa braterstwa.

Liturgia Mszy św., z racji wielonarodowości spotkania, była odprawiana w języku łacińskim, zaś czytania, pieśni i psalmy jutrzni – dziś jak i w inne dni – rozbrzmiewały po polsku, czesku, słowacku i ukraińsku.

W dalszym ciągu spotkanie z o. Jose trwało po śniadaniu w pięknej auli annogórskiego domu pielgrzyma. Sekretarz Kongregacji ds. Życia Konsekrowanego wygłosił wykład, którego temat i treść zostały zaczerpnięte z listu jego autorstwa do braci under ten, wydanego w formie książkowej na kilka miesięcy przed spotkaniem. Pierwsza część wykładu była syntetycznym spojrzeniem na kulturę współczesną i jej cechy, takie, jak niepewność, kryzys relacji międzyosobowych, żądanie, by mieć wszystko i od razu. Eks-Generał stwierdził, że pierworodnym grzechem ludzi Kościoła jest krytyka tejże kultury, jakby oni sami nie byli jej synami, jakby byli z innej galaktyki. Zamiast tego trzeba czuwać i dobrze rozpoznawać zjawiska tę kulturę tworzące, a nawet iść pod prąd współczesnemu światu, ucząc go wierności, braterstwa i zaufania do drugiej osoby. Dostojny gość, podkreślając swoją prostotę i radość z Bożego daru bycia przede wszystkim bratem mniejszym, pozostawił zgromadzonym licznie młodym braciom i ich formatorom kilka podstawowych wskazówek życia franciszkańskiego. Trzeba mieć serce stale zwrócone do Pana, żyć w rytmie słowa Bożego, być wiernym Eucharystii i Liturgii Godzin, nie zapominać o konieczności rekolekcji, szczególnie takich, w których wielkie znaczenie ma osobiste skupienie i cisza.

Spotkanie z Ojcem Arcybiskupem, człowiekiem pełnym ekspresji i bezpośredniości, zakończyło się dialogiem jego z uczestnikami. Młodzi bracia pytali o różne sprawy, m.in. o obecność braterskiego napomnienia w naszych wspólnotach, o strategię działania Konferencji Północno-Słowiańskiej Zakonu. Na jedno z pytań, mianowicie o to, co jest najważniejsze w naszym charyzmacie franciszkańskim, o. Jose odpowiedział, że nabiera coraz mocniejszego przeświadczenia o szczególnej ważności drugiego ślubu: życia bez własności. Dla niego sine proprio jest bramą do pozostałych ślubów: posłuszeństwa i czystości.