W piątek 4 października, w dniu Uroczystości św. Franciszka, konwent wrocławski obchodził imieniny jednego ze współbraci, ojca profesora Franciszka Rosińskiego. O godz. 9:00 została odprawiona pod jego przewodnictwem Msza św. koncelebrowana, na której zebrali się licznie współbracia, przyjaciele Ojca profesora, osoby ze naukowego środowiska Wrocławia, wierni.
W kazaniu o. Franciszek zastanawiał się nad fenomenem ogromnego wpływu swojego świętego patrona na świat ludzi wierzących. Wytłumaczenie tego wpływu znalazł w pokorze św. Franciszka, w jego wyjściu ku maluczkim, w zauważaniu godności każdego człowieka, choćby był nim trędowaty lub wyznawca innej religii.
Mszę św. imieninową zwieńczyła miła niespodzianka: książka wręczona ojcu Profesorowi przez panią dr hab. Małgorzatę Łoboz (prof. UWr). Książka zatytułowana Zawstydzona mądrość jest zbiorem artykułów autorstwa ludzi nauki, związanych z o. Franciszkiem Rosińskim; jest dowodem szacunku, wdzięczności i przyjaźni tych osób względem Ojca Profesora.
O. dr hab. Franciszek Rosiński urodził się 4 grudnia 1932 r. w Raciborzu, do Zakonu Braci Mniejszych wstąpił w 1950 r. Studia filozoficzne i teologiczne odbył w seminarium zakonnym we Wrocławiu. W 1954 r. złożył śluby wieczyste, a w 1957 r. przyjął święcenia prezbiteratu. Studia specjalistyczne z filozofii odbywał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, zwieńczone pracą magisterską z filozofii przyrody pt. Kryterium rozumnej natury praw człowieka (homo erectus) napisaną pod kierunkiem ks. prof. Kazimierza Kusaka w 1966 r. na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej ATK. W 1975 r. uzyskał doktorat z antropologii na Uniwersytecie Wrocławskim na podstawie rozprawy Badania antropologiczne chłopców głębiej upośledzonych umysłowo (przygotowana pod kierunkiem doc. Edmunda Piaseckiego). Pracę habilitacyjną Budowa somatyczna i środowisko rodzinne oligofreników przedłożył w 1978 r., uzyskując stopień doktora habilitowanego nauk przyrodniczych w zakresie antropologii. Wykładał w WSD Braci Mniejszych w Kłodzku i we Wrocławiu oraz WSD Werbistów, w ATK, na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie był profesorem w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych. Ostatnio zaś pełnił funkcję kierownika Katedry Etnologii i Antropologii kulturowej na Wydziale Zamiejscowym Nauk Prawnych i Ekonomicznych KUL Jana Pawła II w Tomaszowie Lubelskim. Napisał około 300 artykułów i rozpraw, przede wszystkim z zakresu antropologii kulturowej, filozofii człowieka i teologii; jest aktywnym uczestnikiem licznych konferencji naukowych.
fr. Kazimierz Bojnicki ofm