6 października 1954 roku w godzinach nocnych do klasztoru Franciszkanów w Prudniku zostaje przewieziony przez komunistyczne władze Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński. Po 16 dniach więzienia w Rywałdzie i rocznym pobycie w Stoczku Warmińskim, na kolejny ponad roczny pobyt przeznaczony jest Klasztor Franciszkanów należący do Prowincji Świętej Jadwigi. Bracia wcześniej, bo 1 października zostają wyrzucenia z klasztoru i przewiezieni do innego klasztoru w Borkach Wielkich.
Pomni wielkiego znaczenia niezłomnej postawy Prymasa Tysiąclecia dla Ojczyzny i Kościoła oraz wagi miejsca gdzie przebywamy, wdzięczni Bogu za dar obecności u nas Prymasa Tysiąclecia wraz z Diecezją Opolską oraz władzami samorządowymi, Franciszkanie z Prudnika uroczyście rozpoczęli Prudnicki Rok Prymasowski.
Do tych uroczystości przygotowaliśmy się także przez Pielgrzymkę do miejsc związanych z pobytem więziennym Kardynała Stefana. Pod koniec sierpnia pielgrzymowaliśmy do grobu Sługi Bożego, jego miejsc uwięzienia w Stoczku i Rywałdzie.
W Prudniku na same obchody składały się:
– w piątek 3 X:
Ogólnopolska konferencja naukowa w Prudnickim Ośrodku Kultury,
Różaniec koło Pomnika św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego
Msza w Kościele św. Michała Archanioła
Czuwanie młodzieży
– w sobotę 4.10.2014 :
Bieg Prymasowski do Sanktuarium św. Józefa
Przedstawienie Teatru A z Gliwic pt.: Życie jest większe od legend (o uwięzionym Prymasie)
– w niedzielę 5.10. 2014:
Uroczysta Msza św. w Sanktuarium św. Józefa pod przewodnictwem Prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka
Przedstawienie Teatru A z Gliwic pt.: Życie jest większe od legend
– w poniedziałek 6.10.2014:
Procesja różańcowa z Parafii św. Michała do Sanktuarium św. Józefa
Msza św. przy Grocie z odnowieniem Ślubów Jasnogórskich
Procesja do Krzyżu na Koziej Górce
Apel Jasnogórski i watra.
Ogólnopolska Konferencja zgromadziła wielu prelegentów oraz liczną publiczność. Podczas tego spotkania wystąpili następujący prelegenci z następującymi wykładami: ks. prof. dr hab. Kazimierz Dola (Opole) „Bracia Mniejsi św. Franciszka w Prudniku do 1945 r.”, dr Błażej Kurowski OFM (Góra Świętej Anny) „Franciszkanie w Prudniku w latach 1945-1956″, ks. prof. dr hab. Józef Pater (Wrocław) „Polityka rządu polskiego wobec Kościoła katolickiego po II wojnie światowej do 1953 r.”, ks. bp prof. dr hab. Jan Kopiec (Gliwice) „Kościół w Polsce w okresie internowania Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Prudniku”, prof. dr hab. Jan Żaryn (Warszawa)„Prymas Stefan Wyszyński – okoliczności internowania”, dr Ewa Czaczkowska (Warszawa) „Między Stoczkiem a Komańczą. Internowanie Prymasa Wyszyńskiego w Prudniku. Analiza porównawcza”, mgr Iwona Rygiel (Prudnik) „Wizerunek więzionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w oczach współwięźniów: z pamiętnika siostry zakonnej Marii Leonii Graczyk oraz ze wspomnień ks. Stanisława Skorodeckiego”.
Dopełnieniem Konferencji była modlitwa w kościele p.w. Świętego Michała w Prudniku. Różaniec koło Pomnika św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, Msza w Kościele św. Michała Archanioła oraz Czuwanie młodzieży były uwieńczeniem tego dnia.
IX Bieg Prymasowski zgromadził szkoły noszące imię Prymasa Tysiąclecia z: Komprachcic, Zdzieszowic, Kędzierzyna-Koźla i Prudnika oraz pozostałe szkoły Prudnika. Oprócz Biegu w programie było: ślubowanie pierwszych roczników szkół, występy zespołów oraz poczęstunek. Dopełnieniem Biegu było także spotkanie Pań z Instytutu Prymasowskiego z młodzieżą w szkołach.
Teatr A z Gliwic przedstawił dla uczestników Biegu, specjalnie napisaną na tę uroczystość sztukę o Prymasie pt.: Życie jest większe od legend. Aktorzy w perfekcyjny, głęboki oraz bardzo obrazowy sposób ukazali lata więzienia Kardynała Wyszyńskiego, jego dylematy oraz siłę charakteru, które były tak potrzebne na czas więzienia Kardynała.
Sztuka ta została zaprezentowana także w Grocie w godzinach wieczornych przy mroku i świetle reflektorów.
Uroczysta Msza św. w Sanktuarium św. Józefa pod przewodnictwem Prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka, została odprawiona w niedzielę 5 października w intencji beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Współcelebransami uroczystej Eucharystii byli: Arcybiskup senior Damian Zimoń, biskup ordynariusz Jan Kopiec i Andrzej Czaja, sufragani Paweł Stobrawa i Rudolf Pierskała. Naszą Prowincję reprezentował Ojciec Prowincjał Alan Brzyski oraz ojcowie z Prudnika. Mszę świętą celebrowało wielu księży z dekanatu oraz gości. Uroczystość ubogaciła także modlitwa kleryków WSD z Opola i Gliwic oraz naszego Seminarium.
Prymas Polski w kazaniu nawiązywał do postawy Chrystusa, którego naśladował święty Franciszek oraz Sługa Boży Kardynał Wyszyński.
Po uroczystej Sumie ponownie wystąpił z przedstawieniem, Teatr A z Gliwic pt.: Życie jest większe od legend.
Poniedziałek 6.10.2014 to 60 rocznica przywiezienia Kardynała Wyszyńskiego do Prudnika. Procesja różańcowa z Parafii św. Michała do Sanktuarium św. Józefa zgromadziła ponad 160 wiernych, którzy pragnęli duchowo uczestniczyć w drodze Prymasa do naszego klasztoru.
Msza św. przy Grocie pod przewodnictwem księdza dziekana Piotra Sznury i proboszcza Stanisława Bogaczewicza to okazja do modlitwy z Pielgrzymami Prudnika i Kędzierzyna Koźla. Piękne Słowo Boże wygłosił Ksiądz Zygmunt Nabzdyk, którego rodzicom zawdzięczamy powrót w 1957 roku klasztoru w nasze ręce. Po Mszy świętej wspólnie odnowiliśmy Śluby Jasnogórskie.
Procesja do Krzyża na Koziej Górce, która zawierała świadectwo Pani Iwony Czerwińskiej z Instytutu Prymasowskiego i Apel Jasnogórski to czas wdzięczności za łaskę tego, iż mogliśmy przeżywać duchowo obecność Wielkiego Prymasa.
Patronat honorowy naszych uroczystości objęli: Prymas Polski abp Wojciech Polak, Biskup Opolski Andrzej Czaja i Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła.
Podczas uroczystości pielgrzymi otrzymywali Modlitewnik Prymasowski, który został przez Braci z Prudnika przygotowany na tę uroczystość oraz Kalendarz z Sanktuarium na rok 2015.
Współorganizatorami Inauguracji Roku Prymasowskiego byli Burmistrz Prudnika i Urząd Miasta Prudnik. Należy podkreślić ogromną pomoc w organizacji naszych uroczystości przez grono Przyjaciół Sanktuarium i wiele instytucji.
Pragniemy zaznaczyć, że każda 2 NIEDZIELA MIESIĄCA w Sanktuarium św. Józefa będzie NIEDZIELĄ PRYMASOWSKĄ, podczas, których pragniemy zapoznać wiernych z postacią i dziełem Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
O.Faustyn OFM