W niedzielne popołudnie, 12 października bieżącego roku, w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Złotoryi odbyła się konferencja pt. “Franciszkanie w Złotoryi”. Organizatorami tego wydarzenia byli: Prowincja św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Złotoryjskiej. Powodem organizacji konferencji był powrót franciszkanów po przeszło dwustu latach do Złotoryi.

W kościele tego popołudnia zgromadziło się wiele osób zainteresowanych tym tematem. Konferencję otworzył przedstawiciel franciszkanów, sekretarz prowincjalny o. Dominik Banaś OFM oraz prezes TMZZ Aleksander Pecyna. Otwarcie poprzedziło wejście pocztu sztandarowego grupy rekonstrukcyjnej 2 Pułku Księstwa Warszawskiego z Krotoszyc. O. Dominik miał też pierwszy wykład wprowadzający, który naświetlił bogatą duchowość braci mniejszych oraz działalność franciszkańską prowadzoną na różnych polach.

Wprowadzeniem do kolejnego wykładu p. Romana Gorzkowskiego poświęconego zawiłej kwestii przybycia franciszkanów do Złotoryi, była inscenizacja wręczenia aktu utworzenia klasztoru w Złotoryi przez księcia Henryka Brodatego i księżna Jadwigę braciom mniejszym. Prelegent kwestionował datę znajdującą się na portalu wejściowym do klasztoru, tj. rok 1212, jako datą przybycia zakonników. Przyjmował raczej , że franciszkanie osiedli w Złotoryi w latach 30-stych XIII w. jeszcze za życia św. Jadwigi.

O. Antoni Dudek OFM omówił architekturę i symbolikę kościoła franciszkańskiego, w którym odbywała się konferencja, wskazując na elementy związane z duchowością franciszkańską.

Kolejny prelegent p. Alfred Michler przedstawił historię powstania i działalności Gimnazjum Humanistycznego w XVI w., które mieściło się w klasztorze franciszkańskim po opuszczeniu go przez zakonników w okresie reformacji.

Powtórne przybycie Braci Mniejszych, które dokonało się w pod koniec XVII w., zostało przerwane dekretem sekularyzacyjnym władz pruskich w 1810 r. W budynkach klasztornych w 1813 roku utworzono lazaret, w którym przebywali ranni żołnierze w bitwie rozegranej na ziemi złotoryjskiej w okresie wojen napoleońskich. Funkcjonowanie Lazaretu i jego znaczenie w dziejach klasztoru i miasta omówił p. Cezary Skała.

Ostatnim prelegentem był p. Józef Banaszek, który przedstawił tajemnice i zagadki z bogatej i tragicznej historii kościoła i klasztoru franciszkańskiego w Złotoryi.

Konferencję zakończył występ Zespołu Artystycznego Żołnierzy Rezerwy „Rota”, który przedstawił przygotowany z okazji XIV Dnia Papieskiego, widowisko słowno-muzyczne składające się z tekstów papieskich i utworów muzycznych o charakterze patriotycznym.