15 września 2014 r. po wakacyjnej przerwie Franciszkański Ośrodek Pomocy Dzieciom (FOPD) rozpoczął 18 rok swojej działalności. Aby poprawić czystość, estetykę i bezpieczeństwo korytarza i niektórych pomieszczeń, w czasie wakacji udało się dokonać kilka koniecznych remontów. Wyremontowano dwa pomieszczenia do zajęć: zerwano starą podłogę, zrobiono wylewkę i położono nową wykładzinę dywanową. Na korytarzu na pierwszym piętrze zdemontowano spróchniałą podłogę, zrobiono wylewkę betonową i położono płytki gresowe. Wygładzono i pomalowano ściany oraz schody i poręcze.

Do Ośrodka zgłosiło się w tym roku szkolnym 22 dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Większość to jednak dzieci młodsze od pierwszej do trzeciej klasy. Już następnego dnia rozpoczęły się normalne zajęcia świetlicowe. Zajęcia odbywają się w dniach nauki szkolnej, rozpoczynają się o godz. 15.00 od wspólnego spotkania. Następnie dzieci udają się do grup, aby odrabiać zadania domowe. Potem jest czas na zabawę, zajęcia komputerowe, pomoc w przyrządzeniu posiłku. Ok. godz. 18.00 dzieci gromadzą się w dużej sali na wspólnej kolacji. Potem porządki, rozmowy i o godz. 19.00 dzieci wracają do swoich domów. Panią Bożenę Wojnarską, która pracuje w Ośrodku od początku jego istnienia i O. Mieczysława Lenarda dyrektora Ośrodka wspierają wolontariusze, są to dwie emerytowane nauczycielki, które udzielają dzieciom korepetycji oraz młodzież z głubczyckich szkół średnich.

18 września O. dyrektor odprawił w kościele klasztornym Mszę św. w intencji Ośrodka z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego. We Mszy uczestniczyły prawie wszystkie dzieci pod opieką pani Bożeny. Dzieci nie zawsze wynoszą z domu religijne wychowanie, dlatego uczestniczą czasami w ramach zajęć w nabożeństwach i różnych uroczystościach kościelnych np. w kilku nabożeństwach różańcowych, w nabożeństwie Transitus, gdyż św. Franciszek jest patronem Ośrodka. W okresie adwentu kilkoro dzieci uczestniczyło w roratach.

W ramach zajęć świetlicy organizowane są urodziny podopiecznych. Czasami rodzice upieką jakieś ciasto lub przygotują inną potrawę, są napoje i słodycze. Oprócz urodzin w Ośrodku świętuje się także inne wydarzenia np. ostatni dzień lata (dyskoteka), Dzień Chłopaka (konkursy i zabawy), Dzień Patrona, Dzień Nauczyciela, spotkanie ze św. Mikołajem. Od października do grudnia raz w tygodniu odbywały się zajęcia na basenie w szkole podstawowej nr 2 w Głubczycach. Dzieci chętnie uczęszczają na te zajęcia.

Dwa razy w roku, na początku października i pod koniec listopada Ośrodek bierze udział w zbiórce żywności. Jest to ogólnopolska akcja organizowana przez Bank Żywności. W tym roku 25 wolontariuszy z głubczyckich szkół średnich i gimnazjów uzbierało w obu głubczyckich „Biedronkach” 922 kg i 1027 kg żywności. Ofiarowana przez kupujących żywność umożliwia przygotowanie posiłków dla dzieci i doraźną pomoc niektórym rodzinom, natomiast słodycze posłużyły do przygotowania paczek mikołajowych i świątecznych oraz nagród i upominków na różne okazje.

3 listopada dzieci z Ośrodka wzięły udział w XI programie integracyjnym „Bez barier”, który odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury. Wśród szkół, przedszkoli, świetlic i stowarzyszeń prowadzących zajęcia integracyjne dla niepełnosprawnych, wystąpiły także dzieci z FOPD z piosenką o królu Dawidzie, a O. MIeczysław skierował do zebranych krótkie okolicznościowe słowo Boże.

O. dyrektor stara się o środki materialne na utrzymanie Ośrodka. W tym celu udaje się do różnych parafii, głosi kazania i po Mszach św. kwestuje przed kościołem. W tym roku odwiedził następujące parafie: parafię św. Paschalisa w Raciborzu, dwa razy parafię Narodzenia NMP w Głubczycach, parafię św. Franciszka w Dusznikach Zdroju, parafię św. Franciszka w Borkach Wielkich i parafię św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu-Sołtysowicach. Dwa razy kwestowano także przed kościołem świętych Bernardyna i Idziego w Głubczycach. Dla pozyskania środków zorganizowano w grudniu kiermasze świąteczne przed kościołem. Rozprowadzano pierniki świąteczne oraz stroiki i szopki przygotowane przez dzieci, wolontariuszy i rodziców.

14 listopada gościł w Ośrodku O. Robert Jurzysta OFM, misjonarz z Burkina Faso w Afryce. Na spotkaniu, w którym uczestniczyli także ministranci, O. Robert opowiadał o swojej służbie na czarnym lądzie. Pokazywał też zdjęcia i filmy z misji. Dzieci zadawały misjonarzowi pytania.

20 listopada i 4 grudnia dzieci z Ośrodka, wolontariusze i ministranci wyjechali do kina „Helios” w Kędzierzynie-Koźlu na film animowany. Przed kinem dzieci udały się do pobliskiego MacDonalda.

13 grudnia w Uciechowicach rozpoczęła się VI Międzynarodowa Wystawa Szopek Bożonarodzeniowych „Moja szopka”. W tym roku dzieci z Ośrodka wzięły w niej udział po raz drugi. Wraz z rodzicami przygotowały na wystawę 16 szopek. W dniu rozpoczęcia wystawy było ich w uciechowickiej szkole aż 431. 17 grudnia dzieci odwiedziły w Głubczycach żywą szopkę przygotowaną przez uczniów Zespołu Szkół Rolniczych. Wokół szopki zgromadzono wiele różnych zwierząt hodowlanych. Największym zainteresowaniem cieszył się osioł i kucyki.

W okresie adwentu w dniach nauki szkolnej Ośrodek organizuje śniadania dla dzieci uczestniczących w roratach. W tym roku dzięki dobroci kilku głubczyckich piekarzy i wielu innych darczyńców ze śniadań mogło korzystać od 20 do 40 dzieci. Dzięki różnym akcjom charytatywnym w szkołach i prywatnym, często anonimowym dobrodziejom, dzieciom z Ośrodka nie brakuje ubrań, przyborów szkolnych i zabawek. Trzy rodziny skorzystały z akcji „Szlachetna paczka”, otrzymując sporo przydatnych rzeczy na święta.

19 grudnia odbyła się w dużej sali Ośrodka wigilia dla podopiecznych i kilku zaproszonych gości. Zgromadzonych wokół pięknie nakrytego stołu w blasku świec i choinkowych lampek przywitał O. dyrektor. Po wspólnie odśpiewanej kolędzie „Wśród nocnej ciszy” i odczytaniu fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Jezusa O. gwardian Aureliusz Kułakiewicz OFM pobłogosławił opłatki, którymi następnie dzielono się składając sobie wzajemnie życzenia. Potem wszyscy zasiedli do posiłku. Był barszcz z uszkami, ryba z ziemniakami i surówką oraz soki do picia. Po posiłku O. Mieczysław podziękował wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób angażują się w pracę i pomoc Ośrodkowi i wręczył im paczki i upominki. Pod choinką znalazły się też paczki dla każdego dziecka. Potem dzieci zaśpiewały jeszcze kilka kolęd i rozeszły się do swoich domów na długą świąteczną przerwę.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierają pracę Ośrodka. Za każdy gest życzliwości i wsparcia duchowego i materialnego składamy serdeczne „Bóg zapłać”.