W dniach 19-21 maja 2015 r., karłowicka wspólnota Franciszkanów, brała udział w uroczystej peregrynacji kopii obrazu Jasnogórskiej Madonny. Peregrynacja ta, po wszystkich klasztorach męskich w Polsce, nawiązuje do peregrynacji, która miała miejsce dokładnie przed 50 laty, kiedy to Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, przekazał przełożonym zakonów męskich wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, namalowanej na jego polecenie w 1963 r., prosząc, by odbyła ona pielgrzymkę po domach zakonnych. Była ona okazją do modlitwy za odbywający się wówczas Sobór i przemiany w życiu konsekrowanym, które się wówczas dokonywały, a także przygotowaniem do Millenium Chrztu Polski.
Powtarzana po półwieczu pielgrzymka ma pomóc zakonnikom w duchowym przygotowaniu do obchodów 1050-lecia chrztu Polski, nowej ewangelizacji, a także w odrodzeniu osobistej wiary, w kontekście współczesnych wyzwań.
Tuż przed godziną 17-tą 19. maja obraz został przywieziony z Sołtysowic, gdzie gościł w naszej bratniej franciszkańskiej wspólnocie prowincjalnej. Po przyjęciu dokonanym przez ojca gwardiana Jozafata Gohly OFM , obraz procesyjnie przeniesiony został do kaplicy seminaryjnej, gdzie już do końca peregrynacji stał się przedmiotem modlitewnego szacunku całej wspólnoty.
Pierwszy dzień peregrynacji otworzyła Eucharystia z homilią o. Faustyna Zatoki OFM, który na kanwie cudu w Kanie Galilejskiej, podkreślił szczególną rolę Bożej Rodzicielki w dziele zbawienia.
Pierwszy dzień obfitował w Maryjne nabożeństwa, poprzez które wspólnota mogła wielbić Najświętszą Maryję Pannę przez Wezwania do Matki Boskiej Miłosierdzia, Nieszpory, nabożeństwo majowe, a także Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.
Dzień drugi rozpoczęła Msza Święta pod przewodnictwem rektora WSD „Antonianum” o. dra Wawrzyńca Wojtyry OFM, która była sprawowana do Ducha Świętego o właściwy wybór Ministra Generalnego Zakonu w trakcie odbywającej się Kapituły Generalnej w Asyżu. Opierając się o życie Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II, pokreślił kaznodzieja rolę przyjęcia Maryi, jako Matki w życiu kapłańskim, zakonnym i całkowite zawierzenie Jej, aby już teraz doznawać wielu łask, a po śmierci zostać tak jak Ona „w-niebo-wziętym”, całość dopełniała medytacja nad fragmentem fresku z Kaplicy Sykstyńskiej, zilustrowanym przez o. Rektora, który to przedstawia uwolnienie duszy z czyśćca przez anioła trzymającego w ręku różaniec. W trakcie Eucharystii Akt oddania seminarium Matce Bożej, podkreślił wewnętrzną ufność wspólnoty do Matki Zbawiciela.
Podobnie jak w dniu poprzednim Bracia Mniejsi starali się czuwać przy sercu Maryi poprzez zewnętrzne akty pobożności Maryjnej, jak różaniec oparty o fragmenty Niezatwierdzonej Reguły św. Ojca Franciszka, koronka do Miłosierdzia Bożego połączona z Wezwaniami do Matki Boskiej Miłosierdzia, liczne pieśni i kantyki Maryjne.
O godzinie 17.00 kopia ikony Matki Bożej Częstochowskiej została w uroczystej procesji przekazana Misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej z Wrocławia-Popowic.
Przez trzy dni wzrastania w Maryjnej pobożności, odnawianiu i składaniu aktów oddania Matce Kościoła w „niewolę miłości”, wspólnota Franciszkanów w karłowickim klasztorze, miała szansę przygotować się nie tylko do obchodów pamiątki Chrztu Polski, ale przede wszystkim do codziennych wyzwań stawianych przez życie, aby już odtąd z Maryją, przez Maryję i dla Maryi budować na ziemi Królestwo Jej Syna, poprzez pokorne poddanie się Tej, która depcze głowę węża piekielnego, gdyż jak mówi św. Ojciec Franciszek, nawiązując do Ewangelii Jana 5,30: Ja sam z siebie nic czynić nie mogę, (…) nie szukam bowiem własnej woli, lecz woli Tego, który Mnie posłał.