Dzień 1 czerwca 2015 r. to ważna data dla Sanktuarium Świętego Józefa w Prudniku, które swą opieką otaczają bracia z Prowincji Świętej Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych. Mieliśmy zaszczyt gościć Pielgrzymów, którzy przybyli na uroczystości związanie z Rokiem Prymasowskim przypadającym w 60. rocznicę uwięzienia w naszym klasztorze Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Pielgrzymi Rodziny Radia Maryja przybyli do „katedry zbudowanej przez naturę” przy Grocie Lourdzkiej z wielu miejscowości. Gościliśmy przyjaciół między innymi z: Pszowa, Kędzierzyna-Koźla z parafii św. Zygmunta, Radoszowy, Głubczyc, Brzegu, Głogówka, Głuchołaz, Jasienicy Dolnej, Nysy z parafii św. Elżbiety i parafii Matki Bożej Bolesnej, Bodzanowa, Prężynki, Prężyny, Czyżowic oraz z Prudnika z parafii św. Michała Archanioła i parafii Miłosierdzia Bożego. Jednak najwięcej radości dało nam goszczenie w domach przyjaciół, którzy łączyli się z nami poprzez Radio Maryja i Telewizję Trwam.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 16.30 kiedy to o. Benedykt Cisoń CSsR spotkał się sali pamięci z przedstawicielami Biur i Kół Rodziny Radia Maryja. Natomiast o godzinie 17.30 już z radiosłuchaczami Radia Maryja i widzami TV Trwam w Grocie Lourdzikej rozpoczęła się transmisja. O. Faustyn Zatoka OFM w imieniu franciszkanów powitał wszystkich zebranych oraz łączących się z wiernymi przez media katolickie.

Po powitaniu młodzież z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego pod opieką pani mgr Ireny Luty-Sieśla i pani mgr Alicji Główki przedstawiła piękny montaż słowno-muzyczny o Prymasie Tysiąclecia pt.: „Zasłuchany w ciszę”, za który otrzymała wielkie brawa.

Przed godziną 18.00 miało miejsce przedstawienie rysu historycznego Sanktuarium Świętego Józefa, więzienia Prymasa Tysiąclecia od 6 października 1954 r. do 29 października 1955 r., roli franciszkanów oraz przebiegu Roku Prymasowskiego, którego dokonał Gwardian o. Wit Bołd, który jest zarazem Kustoszem Sanktuarium. Po modlitwie Anioł Pański miało miejsce przez łącza radiowe spotkanie z Dyrektorem Radia Maryja o. Tadeuszem Rydzykiem.

Najważniejszym momentem całego spotkania była uroczysta Msza święta sprawowana przez JE ks. bpa pomocniczego diecezji opolskiej, Rudolfa Pierskałę, który także wygłosił Słowo Boże. W homilii ksiądz biskup snuł refleksje na temat Psalmu 121 (Wznoszę swe oczy ku górom: Skądże nadejdzie mi pomoc? Pomoc mi przyjdzie od Pana, co stworzył niebo i ziemię), pobudzając zgromadzonych zarówno w prudnickim lesie, jak i przy radioodbiornikach oraz telewizorach, do całkowitemu zaufania Bogu, który nie pozwala by zachwiała się noga sprawiedliwego. Do tych właśnie słów nawiązał także kard. Stefan Wyszyński w swojej homilii podczas obchodów 500-lecia Sanktuarium na Górze św. Anny (29.06.1980 r.), o czym przypomniał kaznodzieja. Posługa księdza Biskupa pełnego radości, sprawiła, że byliśmy sobie bliżsi i bardziej otwarci na dziedzictwo zostawione nam przez Więźnia prudnickiego klasztoru. Wraz z księdzem biskupem Rudolfem, Najświętszą Ofiarę sprawowali min. o. Dominik Banaś OFM, Sekretarz Prowincji św. Jadwigi, o. Jozue Szymański OFM, definitor i magister kleryków oraz liczni kapłani przybyli na tę uroczystość. Piękna liturgia ubogacona była przez śpiew pani organistki Alicji Główki, Młodzieżowy Zespół Dysonans z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Prudniku oraz przez wiernych, którzy brali czynny udział przez czytanie Słowa Bożego, modlitwę wiernych czy składanie darów ofiarnych. Pod koniec Mszy świętej ojciec Benedykt zawierzył wszystkich biorących udział w liturgii oraz Ojczyznę Matce Bożej.

Słowa podziękowania skierował o. Wit. Wymienił i podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację uroczystości, dobrodziejom, kapłanom, młodzieży, pocztom sztandarowym, Bractwu Świętego Józefa, Franciszkańskiemu Zakonowi Świeckich oraz władzom samorządowym za stałą życzliwość. Po błogosławieństwie ksiądz biskup Rudolf zaprosił do siebie wszystkie dzieci, którym udzielił specjalnego błogosławieństwa. Po uroczystościach Rodzina Radia Maryja z Prudnika zaprosiła wszystkich na poczęstunek i spotkanie przy herbacie, natomiast duchowieństwo i goście zaproszeni byli do klasztornego refektarza.

Uwieńczeniem uroczystości były „Rozmowy niedokończone”, które prowadził o. Benedykt przy udziale pani Iwony Czarcińskiej z Instytutu Prymasowskiego, która osobiście znała Kardynała Wyszyńskiego oraz ojców Wita i Faustyna. Tematem rozmów rzeczywiście niedokończonych był: „Kardynał Wyszyński, czy tylko historia?”

Jesteśmy wdzięczni całej ekipie Radia Maryja i Telewizji Trwam za wzorowe przygotowanie transmisji, świadectwo życia oraz ogromną pracę. Wierzymy, że Rok Prymasowski pozwoli nam na nowo odkryć wielkie dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia, odkryć i wcielić w życie to co niesie nadzieję dla Ojczyzny i Kościoła.

o. Faustyn Zatoka OFM