„Radość Ewangelii” na 35-tej Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej na Jasną Górę

Złota Piętnastka podczas tegorocznych rekolekcji w drodze odkryła na nowo nie tylko radość franciszkańską, ale również tę, jaka płynie z codziennego spotkania ze Słowem Bożym.

Już od pierwszego dnia pielgrzymki o. Mariusz Linik – przewodnik grupy franciszkańskiej – zachęcał pątników, aby wzbudzali w sobie pragnienie: życia w radości doskonałej. Pomocą do podjęcia wezwania: czytania, wsłuchiwania się i rozważania Pisma Świętego na co dzień, tj. również po powrocie do domu, okazały się proponowane przez o. Mariusza poranne wprowadzenia w medytacje ułożone przez św. Piotra z Alkantary. Po przedpołudniowych rozmyślaniach, zorientowanych wokół m.in. tematu: grzechu, sądu ostatecznego czy nieba, następował tzw. „czas dzielenia się”, w którym pielgrzymi opowiadali sobie, w jaki sposób w ich życiu obecne jest Słowo Boże.

Radość ewangelii była również poznawana dzięki konferencjom, które w bieżącym roku głosili w Złotej Piętnastce: o. Teofil Niewiński, o. Jozue Szymański, ks. Jakub Bartczak oraz ks. Grzegorz Tabaka. Przez kolejne osiem dni pątnicy zgłębiali specyfikę radości zawartej w pięciu tajemnicach radosnych różańca świętego. Do tychże tajemnic odwoływał się również w swoich homiliach przewodnik pielgrzymki ks. Stanisław Orzechowski. – Zaproś Jezusa do swojego życia… powiedz: „tak” jak zrobiła to Maryja – mówił podczas niedzielnej Mszy św., która została odprawiona w lesie we wsi Malin. Pierwszej Eucharystii sprawowanej na trasie do Trzebnicy przewodniczył o. Jozue, zaś grupa XV, która w tym dniu odpowiadała za oprawę Mszy św., ubogaciła liturgię radosnym śpiewem.

W kolejnych dniach, w Siemysłowie (na trasie między Namysłowem a Wołczynem) miała miejsce Msza św. prymicyjna, zaś w Św. Annie-Olesno Msza z udzieleniem sakramentu małżeństwa. Dwukrotnie – w Kluczborku oraz na Jasnej Górze pątników odwiedził metropolita wrocławski abp Józef Kupny, który zatroszczył się nie tylko o strawę duchową dla pielgrzymów, ale również orzeźwił ich ciała i umysły przywożąc ze sobą wodę i owoce.

10 sierpnia, po 9 dniach marszu, pokonaniu 230 km oraz temperatury nieschodzącej poniżej 30 stopni, wspólne pielgrzymowanie uwieńczyła uroczysta Mszą św. na wałach Jasnogórskich. – Jesteście u celu pielgrzymki. Spójrzcie w oczy swej Matki… – przywitał 138 pątników grupy franciszkańskiej (w tym najstarszego 80-latka i najmłodszą 6-latkę), paulin o. Maksymilian Stępień w kaplicy Cudownego Obrazu.

Karolina Karka Stajszczyk

foto: Maciej Rajfur i Kamil Szyszka