Dnia 11 września 2015 r. bezpośrednio po odmówieniu przez wspólnotę Koronki do Bożego Miłosierdzia, podczas nieszporów odprawionych w kaplicy klasztoru Matki Bożej Dobrej Rady w Kłodzku, miała miejsce ceremonia przyjęcia kandydatów do postulatu Prowincji św. Jadwigi w Polsce. Nabożeństwu przewodniczył o. Alan Brzyski – Minister Prowincjalny.

Podczas homilii, Ojciec Prowincjał, przypomniał zarówno kandydatom, jak i przybyłym współbraciom, znaczenie powołania franciszkańskiego oraz zwrócił uwagę na potrzebę nawiązania bliskiej relacji z Jezusem, na wzór św. Franciszka z Asyżu, w świetle wiary przekazywanej nam przez wspólnotę Kościoła.

Następnie po wezwaniu Ducha Świętego, kandydaci prosili zgromadzonych braci, o możliwość przebywania w klasztorze, przyglądania się życiu zakonnemu i pomoc w rozeznaniu ich powołania, wypowiadając formułę prośby:

„Prosimy Ciebie Bracie Alanie i braci tej wspólnoty abyśmy mogli przebywać z wami, przekonać się przy waszej pomocy, czy to jest nasze powołanie naśladować Pana naszego Jezusa w rodzinie franciszkańskiej. Nauczcie nas modlić się i dokonać prawdziwego nawrócenia; wychowujcie nas we wspólnocie braterskiej z cierpliwością i radością”.

Ojciec Prowincjał przyjął prośbę siedmiu postulantów:

„Chętnie was przyjmujemy w tym domu formacji na czas postulatu; abyście mogli rozeznać jasno wasze powołanie i doświadczyć naszego życia braterskiego i franciszkańskiego w służbie Boga, Kościoła i ludzi”.

Zewnętrznym znakiem rozpoczęcia postulatu, było nałożenie każdemu z postulantów franciszkańskiego znaki TAU oraz wręczenie Pism św. Franciszka i prowincjalnego modlitewnika „Preces communes”.

Do tego momentu, postulanci przygotowywali się podczas trzydniowych rekolekcji, których moderatorem był o. Ignacy Szczytowski z Góry św. Anny , który wraz z o. Paulinem Marią był również formalnym świadkiem ceremonii.

Grono Postulantów w roku 2015/16 tworzą:

• Marek Hanula; parafia p.w. św. Katarzyny w Grodzisku, diecezja opolska
• Tomasz Mielniczuk; parafia p.w. Wniebowzięcia NMP w Bielawie; diecezja świdnicka
• Grzegorz Sylwestrzak; parafia p.w. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie; diecezja świdnicka
• Maxim Permin; parafia p.w. Trójcy Przenajświętszej w Ałmaty [Kazachstan]; diecezja Ałmaty
• Kacper Halat; parafia p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie – Słupcu; diecezja świdnicka
• Kevin Owczarek; parafia p.w. Wniebowzięcia NMP w Zębowicach; diecezja opolska
• Tomasz Borszcz; parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Lublińcu, diecezja gliwicka

Postulat franciszkański to pierwszy krok w stronę życia konsekrowanego. Przez jeden rok, postulant ma możliwość przekonać się o słuszności wyboru drogi życiowej, czyli rozpoczęcia naśladowania Jezusa Chrystusa według sposobu życia św. Franciszka z Asyżu. Postulat jest jednocześnie okresem przygotowania do nowicjatu. Cel ten realizowany jest przez formację ludzką, duchową, wspólnotowo-zakonną i intelektualną.