W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia o. prof. Hugolin Langkammer obchodził jubileusz 60-lecia święceń kapłańskich, 65-lecia życia zakonnego i 85-te urodziny. Zgodnie ze słowami psalmisty „wielkich dzieł Boga nie zapominajmy” (por. Ps 78, 7b) w gronie współbraci i zaproszonych gości w karłowickim kościele została odprawiona uroczysta Msza święta dziękczynna.
W kazaniu ks. Arcybiskup Józef Kupny przypomniał, że kapłaństwo łączy niebo z ziemią. Ksiądz ma być zakorzeniony w realizmie świata, spoglądając równocześnie w niebo, gdzie ma cel swojej wędrówki. Nawiązując do słów św. Pawła osoba duchowna jest przeznaczona nie tyle do głoszenia Ewangelii, ale do Ewangelii, czyli do żywej, konkretnej relacji z Dobrą Nowiną
Po uroczystym Te Deum życzenia złożył również o. Prowincjał Alan Brzyski, wręczając o. prof. Hugolinowi prezent w postaci znaku Tau.
Dalsze świętowanie miało miejsce w klasztornym refektarzu, gdzie w gronie przyjaciół był czas złożenia Jubilatowi gratulacji i powspominania lat wspólnej pracy i służby. O. Hugolin nadal pracuje naukowo. Daje również wciąż żywe świadectwo zapału w pracy jako rekolekcjonista. Jubilatowi życzymy Plurimos annos w zdrowiu i w dalszej służbie Bogu i ludziom….
o. Hugolin Helmut Langkammer OFM urodził się 19 grudnia 1930 w Bytomiu-Bobrku na Górnym Śląsku. W roku1950 rozpoczął życie franciszkańskie w nowicjacie Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych w Borkach Wielkich. Święcenia prezbiteratu przyjął dnia 18 grudnia 1955 r. w Częstochowie. Odbył studia specjalistyczne z zakresu biblistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w Jerozolimie i w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk biblijnych.
Od 1967 roku pracował na Wydziale Teologicznym KUL zdobywając kolejne stopnie i tytuły naukowe: w 1969 r. habilitację, w 1975 profesora nadzwyczajnego KUL, a w 1982 profesora zwyczajnego. Pełnił funkcję prodziekana (1975-1985) i dziekana (1987-1993) Wydziału Teologicznego KUL. Był Prezesem Polskich Biblistów (1976-1988). Napisał ponad 100 książek o tematyce biblijnej, a także ponad 500 rozpraw i artykułów naukowych. Przetłumaczył i opatrzył komentarzem naukowym wiele ksiąg Pisma Świętego. Wypromował 55 doktorów i ponad 350 magistrantów.
Po przejściu na emeryturę i powrocie do klasztoru we Wrocławiu-Karłowicach (2005) pozostał nadal aktywny na gruncie naukowym, ale także z niespożytymi siłami wciąż z wielką gorliwością działa duszpastersko głosząc rekolekcje i misje.