Spotkanie i rozesłanie Misjonarzy Miłosierdzia w Rzymie

W dniach 9-10 lutego 2016 r. odbyło się na Watykanie spotkanie dla Misjonarzy Miłosierdzia. Wspólne spotkanie rozpoczęła pielgrzymka do Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra o godz. 15.00 we wtorek, 9.02.2016 r. Misjonarze Miłosierdzia spotkali się przy Zamku Anioła, skąd przez Via Concilliacione i Plac św. Piotra procesja udała się przez Drzwi Święte do Bazyliki św. Piotra. Tam procesyjnie misjonarze przeszli przy relikwiach kapucynów – św. Pio i św. Leopolda Mandicia, które na te kilka dni zostały sprowadzone do Rzymu.

Po godz. 17.00 odbyło się w Sali Królewskiej Pałacu Apostolskiego spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież wygłosił naukę wskazując na rolę misjonarza miłosierdzia.
Bycie misjonarzem miłosierdzia jest powierzoną wam odpowiedzialnością, wzywającą was, byście sami osobiście byli świadkami bliskości Boga i Jego sposobu miłowania.
Papież przekazał kilka wskazówek dla misjonarzy miłosierdzia podkreślając m.in.: chciałbym przypomnieć, że w tej posłudze jesteście wezwani do wyrażenia macierzyństwa Kościoła. (…) Wchodząc do konfesjonału zawsze pamiętajmy, że to Chrystus przyjmuje, że to Chrystus wysłuchuje, to Chrystus przebacza, to Chrystus obdarza pokojem. Jesteśmy Jego sługami. (…) Innym ważnym aspektem jest umiejętność dostrzeżenia obecnego w sercu penitenta pragnienia przebaczenia. (…) W tym miejscu zalecam zrozumienia nie tylko języka słów, ale także, języka gestów: jeśli ktoś do ciebie przychodzi, to dlatego, że odczuwa, że musi coś z siebie zrzucić, ale może nie potrafi tego powiedzieć, ale ty rozumiesz i jest mu dobrze, mówi to w ten sposób, poprzez gest przyjścia. (…) Chciałbym wreszcie przypomnieć jeden element, o którym się wiele nie mówi, ale który ma charakter kluczowy: wstyd. (…) Być spowiednikiem według serca Chrystusa oznacza okrycie grzesznika płaszczem miłosierdzia, aby już się nie wstydził i mógł odzyskać radość swej synowskiej godności, a także mogła wiedzieć w jakim jest miejscu. (…) Misjonarz miłosierdzie niesie na swych ramionach grzesznika i pociesza go z mocą współczucia.

Na zakończenie przemówienia Ojciec Święty wskazał na przykłady dwóch świętych szafarzy Bożego przebaczenia, św. Leopolda i św. Pio, którzy byli świadkami miłosierdzia Bożego, oraz powierzył misjonarzy opiece Matce Miłosierdzia i udzielił błogosławieństwa.

W Środę Popielcową, dnia 10.02.2016 r. o godz. 17.00 misjonarze miłosierdzia mieli okazję celebrować w Bazylice św. Piotra wspólnie z Papieżem mszę świętą z obrzędem posypania głów popiołem. Podczas homilii Ojciec Święty skierował także szczególne słowo do kapłanów wybranych jako misjonarze miłosierdzia: Podczas tej celebracji obecni są Misjonarze Miłosierdzia, którzy otrzymają mandat bycia znakami i narzędziami Bożego przebaczenia. Drodzy bracia, obyście potrafili pomagać otwierać drzwi serc, przezwyciężać poczucie wstydu i nie uciekać od światła. Oby wasze ręce mogły błogosławić i podnosić braci i siostry po ojcowsku; oby za waszym pośrednictwem spojrzenie i ręce Ojca spoczęły na Jego dzieciach i uleczyły ich rany.

Eucharystię zakończyła modlitwa Papieża nad wybranymi misjonarzami miłosierdzia i rozesłaniem ich na cały świat:

Błogosławimy i wysławiamy Ciebie Boże, ponieważ w tajemniczym planie swego miłosierdzia posłałeś na świat Swego Syna, by wyzwolić ludzi z niewoli grzechu przez przelanie Jego krwi i napełnienie ich darami Ducha Świętego.
Spójrz o Panie, na te Twoje sługi, których posyłamy jako posłańców miłosierdzia, zbawienia i pokoju. Prowadź ich kroki swoją prawicą i wspieraj ich mocą swojej łaski, aby nie upadli pod ciężarem trudów apostolskich.
Niech w ich słowach rozbrzmiewa głos Chrystusa, a w ich gestach serce Chrystusa. Niech ci, którzy ich będą słuchali, zostaną pociągnięci posłuszeństwem Ewangelii.
Wlej w ich serca twego Ducha Świętego, aby będąc wszystkim dla wszystkich doprowadzili do Ciebie Ojcze, wielką rzeszę dzieci, które w Kościele Świętym będą cię wielbiły bez końca. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Według informacji zaczerpniętych osobiście w centrum pielgrzymkowych w Rzymie wszystkich misjonarzy miłosierdzia na całym świecie zostało wybranych ok. 1140 kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Dla samej Polski wyznaczono ok. 60 misjonarzy miłosierdzia, a drugie tyle polskich kapłanów pracujących w krajach misyjnych. Misjonarze miłosierdzia otrzymali specjalne imienne certyfikaty oraz pismo dające misjonarzom miłosierdzia prawo do rozgrzeszania w ciągu całego Roku Jubileuszowego, a zatem do 20.11.2016 r. tzw. grzechów zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej. Jak głosi pismo polecające (Prot. N.IM/356/2016/P):
„Z woli Ojca Świętego daje Ci to władzę do rozgrzeszania wyłącznie następujących grzechów:
1. Profanacja Najświętszego Sakramentu,
2. Przemoc wobec Ojca Świętego,
3. Rozgrzeszenie wspólnika w grzechu przeciwko VI przykazaniu Dekalogu,
4. Zdrada tajemnicy spowiedzi.”

Z naszej Prowincji św. Jadwigi na misjonarzy miłosierdzia zostali mianowani:
o. Jozafat Roman Gohly, Wrocław, archidiecezja wrocławska;
o. Cherubin Krystian Żyłka, Duszniki Zdrój, diecezja świdnicka;
o. Rudolf Waldemar Croner, Goerlitz, diecezja goerlitz;
o. Arnold Gillner, Góra św. Anny, diecezja opolska.

Misjonarzem miłosierdzia został również pochodzący z naszej prowincji, a pracujący obecnie w Maroko – o. Symeon Czesław Stachera, diecezja tanger.

Polecamy się pamięci modlitewnej, byśmy byli narzędziami Bożego miłosierdzia.

o. Jozafat R. Gohly OFM