Dnia 9 marca 2016 r. wśród murów karłowickiego seminarium franciszkańskiego odbyła się Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa poświęcona twórczości Krzysztofa Kieślowskiego pt. Światłem i cieniem wydobywał prawdę o człowieku, która wpisała się cykl spotkań w ramach projektu „Wrocław 2016 – Europejska Stolica Kultury”. Inspiracją tego wydarzenia jest 20-ta rocznica śmierci reżysera i blisko 30-ta rocznica powstania pierwszej części jego monumentalnego dzieła filmowego „Dekalog”.
O godzinie 9.00 rozpoczęła się pierwsza część konferencji, słowa przywitania wielu zacnych osobistości wygłosił o. dr Wawrzyniec Wojtyra OFM rektor tutejszego seminarium, a słowo wstępne do konferencji powiedziała s. dr Joanna Wawrzynów OSU moderator spotkania. W porannej sesji swoje wykłady przedstawili: ks. dr hab. Marek Lis, prof. UO „Dekalog ćwierć wieku później” oraz dr hab. Mariola Marczak, prof. UWM „Ten, który patrzy, ten który jest – figura świadka w filmach Krzysztofa Kieślowskiego”. Do tego porannego cyklu wykładów dołączył redaktor telewizyjny Piotr Czyszkowski ze swoim wystąpieniem „Obraz i dźwięk – korespondencja sztuk w filmie Krzysztofa Kieślowskiego”. Poranni konferencjoniści zwrócili uwagę na aktualność tematów, którymi zajmował się reżyser Kieślowski w swojej twórczości. Na uwagę zasługuje kwestia czasu powstania i możliwości realizatorskich poszczególnych części „Dekalogu”. Były poruszone w tym cyklu problemy, które jak wtedy tak i teraz nie straciły na swojej uniwersalności i aktualności twórczej dla młodego pokolenia. Choć można było usłyszeć o pewnych zmianach w sposobie postrzegania człowieka w kinematografii, to jednak kwestie moralne bezpośrednio związane z wiarą nadal poruszają i są w opozycji do głównego prądu myślowego. Pan redaktor Czyszkowski wspomniał o doniosłej roli muzyki w filmach Kieślowskiego, które umożliwia nadanie nowego wyglądu całości obrazu, co powoduje że, widz może jeszcze bardziej skupić się na wybranym fragmencie czy zagadnieniu.
W południowym cyklu odbywały się spotkania w mniejszych grupach tematycznych. Było to rozpatrywanie twórczości Krzysztofa Kieślowskiego na wybranych fragmentach, co przyczyniło się do aktywniejszego udziału uczestników konferencji. Tą część w większości przygotowali studenci różnych polskich uczelni. Wśród tematów, jakie były poruszone, w większości występowały zagadnienia religijne i moralne oraz związane z personalizmem np. „Człowiek istota dramatyczna – Podwójne życie Weroniki”.
Po południu nastąpiła trzecia i zarazem ostatnia część tego spotkania. Szczególnymi gośćmi byli reżyser Krzysztof Zanussi i Maria Kieślowska, żona zmarłego reżysera. W otwartej debacie prowadzonej przez red. Czyszkowskiego głos zabierali uczestnicy. Pani Kieślowska miała okazję do podzielenia się osobistymi historiami dotyczącymi bezpośrednio życia artystycznego i rodzinnego męża. Podkreśliła, że mąż był zainteresowany człowiek i jego głębią, dlatego powtarzał swojej rodzinie słowa: „bądź uważny”. W odpowiedziach pana Krzysztofa Zanussiego można było usłyszeć pewną nostalgie do minionych czasów, a zarazem nieprzejednaną chęć do dalszego tworzenia kina dotykającego zagadnień metafizyczno-religijnego pomijanych dzisiejszym świecie. Ostatnim akordem konferencji były wystąpienia dotyczące zagadnień filmoznawczo-teologicznych w wybranych dziełach Kieślowskiego.
Słowo zakończenia wygłosił o. Alan Brzyski OFM, Minister Prowincjalny. Jeszcze raz została podkreślona kwestia osiągnięć osobistych Krzysztofa Kieślowskiego i tego jak wielkie piętno odcisnął w Kulturze Europejskiej. O. Prowincjał podziękował konferencjonistom i uczestnikom za tak liczne przybycie i aktywny udział. Uwieńczeniem tego dnia była Eucharystia w intencji śp. reżysera która obyła się w kościele braci mniejszych we Wrocławiu-Karłowicach. Przewodniczył jej o. Prowincjał, a asystowali klerycy z seminarium.
Konferencja Światłem i cieniem wydobywał prawdę o człowieku rozpoczyna cykliczne spotkania naukowe pod hasłem: „wiara – kultura – kino”. Kolejne zaplanowane jest w przyszłym roku i zostanie poświęcone twórczości Krzysztofa Zanussiego.
br. Stefan ofm