Przygotowanie do ślubów wieczystych w Dursztynie

ByRedaktor

lip 15, 2018 , ,

W dniach od 1 do 14 lipca br. we franciszkańskim domu rekolekcyjno-wypoczynkowym w Dursztynie (pow. Nowy Targ) odbyła się probacja dla dwudziestu braci z pięciu polskich prowincji Zakonu Braci Mniejszych. Nasza prowincję zakonną reprezentowało sześciu braci przygotowujących się do złożenia profesji wieczystej, czterech kleryków i dwóch braci. Probantom towarzyszyli w tym czasie ich wychowawcy. Odpowiedzialnym za zorganizowanie tegorocznej probacji był o. Hieronim Stypa OFM, z prowincji św. Franciszka, sekretarz formacji i studiów w Konferencji Północnosłowiańskiej Zakonu.

Probacja to czas utwierdzania się braci w decyzji złożenia ślubów uroczystych. Sprzyja temu atmosfera modlitwy i braterstwa. Uczestnicy probacji mają także możliwość poszerzenia swoich horyzontów myślowych poprzez uczestnictwo w serii wykładów głoszonych przez zaproszonych gości. Nadto wiele czasu pozostawione zostaje do dyspozycji samych probantów, co sprzyja umacnianiu więzi braterskich oraz wymianie dotychczasowych doświadczeń w życiu zakonnym.

Podobnie było w tym roku w Dursztynie. Program dnia osnuty został wokół wspólnej modlitwy brewiarzowej, a jego centrum stanowiła Eucharystia, podczas której kolejni kapłani wygłaszali do uczestników homilie. Nadto bracia korzystając z życzliwości gospodarzy, udawali się na adorację eucharystyczną do miejscowego kościoła oraz poświęcali wiele czasu na indywidualne rozmyślanie. Probantów kilkukrotnie odwiedzili ministrowie prowincjalni z kilku polskich prowincji zakonu. Gdy idzie o stronę wykładów, w tym roku organizatorzy zatroszczyli się, aby prelegenci poruszyli takie tematy jak: komunikacja braterska, powołanie misyjne, duszpasterstwo młodzieży, posługa chorym i umierającym, przeżywanie celibatu, służba ubogim, prawne aspekty ślubów zakonnych oraz zalety i wady środków społecznego przekazu. Z kolei czas spotkań braterskich bracia poświęcili na wspólne zwiedzanie skarbów polskiego Spisza i jego okolic. Stąd był czas na nawiedzenie sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu oraz Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Probanci odwiedzili górujące nad Zalewem Czorsztyńskim zamki w Czorsztynie i Niedzicy oraz XIV-wieczny kościół w Dębnie. Bywały dni, gdy wspinali się na Tatry po obu stronach polsko-słowackiej granicy lub zwiedzali podhalańskie uzdrowiska. Każdy z wyjazdów, bądź spacerów wokół samego Dursztyna służył zacieśnianiu braterskiej relacji w wspólnocie braci, którzy znajdują się u progu definitywnej decyzji związanej z wyborem życia konsekrowanego.

Ostatni dzień probacji miał formę ścisłego dnia skupienia, który moderował o. Syrach Janicki OFM, z prowincji Wniebowzięcia NMP. Tego dnia braci wysłuchali trzech konferencji dotyczących autentycznego przeżywania rad ewangelicznych w realiach współczesnego świata. Nadto o. Syrach służył braciom w sakramencie pokuty i pojednania oraz był otwarty na rozmowę duchową z braćmi.

Kolejne dwa tygodnie wymagane do pełnego przygotowania do ślubów, bracia spędzą w ramach własnej prowincji, często udając się na pielgrzymkę śladami św. Franciszka z Asyżu we Włoszech. Jednak atmosfera w jakiej probanci przeżyli ów czas wspólnego przygotowania do profesji rokuje, że nawet po powrocie do własnych prowincji zakonnych, utrzymają znajomości zawarte podczas probacji.