fot. WIKIPEDIA

Naród wybrany przez całą swoją historię musiał zmagać się z wieloma wrogami. W różnych epokach i okolicznościach byli to przeciwnicy nie tylko w znaczeniu politycznym, ale niejednokrotnie również w sensie religijnym. Przez cały okres formowania się państwowości Izraela naród wybrany walczył z Filistynami. Już w momencie wejścia do Ziemi Obiecanej toczono z nimi walki pod wodzą Jozuego. Później w czasach sędziów raz po raz wybuchały konflikty, a w okresie młodej monarchii królowie Saul, a potem Dawid najwięcej bitew stoczyli właśnie z plemieniem Filistynów. 

Kim byli i jaki teren zajmowali, gdzie zamieszkiwali ci, którzy przez wiele stuleci nękali lud Izraela i rozwijające się królestwo? Jeśli chodzi o sprawę pochodzeniu tego plemienia czy narodu, to zdania są bardzo podzielone. W dosyć tajemniczych okolicznościach pojawili się najpierw w południowo – zachodniej części obecnej Palestyny. W okolicach dzisiejszego miasta Gaza zajmowali miasta Aszkelon, późniejszy Ekron i tereny w kierunku Egiptu, wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Walcząc o przestrzeń życiową, z całą pewnością zajmowali również inne miejscowości i ziemie. Między innymi najbardziej znanym zajętym przez Filistynów miastem było Bet Szean, położone w okolicy ujścia Jordanu z Jeziora Galilejskiego, w północnej części Doliny Jordanu. 

Z historii Egiptu wynika, że również mieszkańcy tego kraju zmagali się z Filistynami. Przypuszcza się, że przybyli oni drogą morską w poszukiwaniu terenów do osiedlenia się. Czy przypłynęli z Krety, z Cypru czy z innych greckich wysp, a może spoza basenu Morza Śródziemnego, badacze nie są co do tego zgodni. Przypuszcza się, że plemiona określane w Biblii jako Filistyni, Egipcjanie nazwali Ludem Morza, wspominając o narodzie, który przybył do Egiptu w poszukiwaniu miejsca, gdzie mógłby się osiedlić. Wyparci jednak przez Egipcjan, znaleźli pobliską ziemię Kanaan, która była wtedy stosunkowo mało zaludniona. 

Gdy potem Izrael wkroczył do Ziemi Obiecanej, musiał toczyć walki nie tylko z Kananejczykami, rdzennymi mieszkańcami tej krainy, ale również z nowo przybyłymi Filistynami. Oba narody chciały zdobyć tereny do zamieszkania i wypasu trzód.

W walkach z Filistynami Izrael użył Arki Przymierza, ufając w jej magiczną moc. Miała ona bronić naród wybrany przed zakusami wroga. Niestety, być może, że Izraelitom zabrakło męstwa i odwagi, ale przede wszystkim wiary. Arka została przejęta przez Filistynów, ale nie na długo. Oddali ją, ponieważ przynosiła im zbyt wiele nieszczęścia. Potem była przechowywana w miejscowości Kiriat Jearim. 

Po wielu wyczerpujących latach walk dopiero król Dawid zdołał wyprzeć Filistynów na Równinę Nadmorską.