W Ziemi Świętej ziarno Ewangelii padało z ust samego Jezusa i wydało obfity plon. Działo się to, gdy słuchali Go apostołowie i grupy uczniów; wydało plon u judeochrześcijan, potem przez całe zastępy chrześcijan bizantyjskich, aż po nasze czasy.
Przez wieki słowo Chrystusa rosło i wydawało plon. A jak przyjmowane jest dzisiaj? Znana jest wielka i bogata różnorodność wyznaniowa Bliskiego Wschodu. Biblia pokazuje nam Izraelitów, Żydów, którzy jako naród wybrany zamieszkiwali Ziemię Świętą. Następnie, od I wieku po Chrystusie począwszy, przez wiele wieków żyli w rozproszeniu, w diasporze, poza ziemią palestyńską. I oto w nowej sytuacji politycznej, po II wojnie światowej, Żydzi znowu zamieszkują ziemię swoich praojców, ziemię, którą Bóg obiecał i przekazał Abrahamowi.
W tej wierze Abrahama, Izaaka i Jakuba, w wierze Mojżesza i proroków, przyszedł na świat Mesjasz, Jezus Chrystus, który głosi wypełnienie zapowiedzi starotestamentalnych. Przyszedł zrealizować to, co Bóg przygotował swojemu narodowi. Ci, którzy tę realizację zrozumieli i przyjęli, uwierzyli w Jezusa jako Mesjasza. Dla nich Jezus Chrystus jest Synem Bożym i Zbawicielem świata. Jednak już w Jego czasach nie wszyscy Go przyjęli, a chrześcijaństwo podzieliło się przez wieki na wiele różnych odłamów. Wszystkie te grupy wyznaniowe są obecne w Ziemi Świętej. Oprócz mojżeszowej religii żydowskiej i chrześcijaństwa w wielu różnorodnych odmianach są tu również muzułmanie, którzy przyjęli wiarę Mahometa głoszoną w VII w.
Tę mozaikę wyznaniową obserwujemy w Jerozolimie i w Betlejem, a także w nowoczesnych miastach założonych przez państwo żydowskie. Liczba wiernych poszczególnych religii jest bardzo zróżnicowana. Współcześnie na terenie Izraela jest 5 milionów dwieście tysięcy Żydów, milion trzysta tysięcy Arabów. Wśród nich należy wyróżnić muzułmanów, których jest przeważająca większość, oraz arabskich chrześcijan, szacowanych na około 140 tysięcy. Ponadto na terenie Ziemi Świętej mieszka około 100 tysięcy druzów, a blisko 250 tysięcy osób uważa się za niewierzących.
Żydzi w zdecydowanej większości wyznają judaizm. Podstawą ich wiary jest Pięcioksiąg, Prawo, czyli Tora, z odpowiednimi komentarzami i wykładnikami. Oficjalną księgą judaizmu jest Talmud, który składa się z Miszny i Gemory. Miszna jest komentarzem do Tory, a Gemora jest komentarzem do Miszny.
Arabowie w większości wyznają islam. Wśród muzułmanów należy rozróżnić Beduinów, czyli koczowników, natomiast ludność osiadła zajmuje się rolnictwem, rękodzielnictwem, handlem i usługami. Z wiary w jedyność Boga i z misji Mahometa wyprowadzają zasadnicze obowiązki: pięć modlitw dziennie, jałmużna, post w miesiącu Ramadan oraz pielgrzymka do Mekki.
Wśród chrześcijan najliczniejszą grupę stanowią katolicy obrządku łacińskiego, następnie katolicy obrządków wschodnich. Wśród chrześcijan wschodnich niekatolików najliczniejszą grupę stanowią prawosławni Grecy, potem Ormianie i Koptowie. Obecni są również protestanci, czyli ewangelicy oraz luteranie.
Należy wspomnieć także o innych grupach religijnych. Pokrewni Żydom są nieliczni już Samarytanie, ich świętą księgą jest tylko Tora, czyli Pięcioksiąg. Jednak przez Żydów nie są uważani za część narodu wybranego.
Druzowie są sektą wywodzącą się z islamu, a ich księgą jest zestaw sentencji z Koranu i z Biblii.
Wymienić należy też bahaistów (lub bahai). Ich główna siedziba znajduje się w Hajfie. Zgromadzeni są wokół świątyni ze złocistą kopułą, która zwraca uwagę każdego, kto przybywa do tego miasta. Sektę tę założył w XIX wieku w Persji Baha Allah (tzn. blask Boży).
W Ziemi Chrystusa, na skutek przemian polityczno-społecznych, niestety coraz mniej jest Jego wyznawców. W dodatku ciągłe niepokoje i zatargi znacznie utrudniają pokojową współpracę zróżnicowanych grup wyznaniowych i religijnych. Pokój jest tu ciągłym zadaniem.