Obraz autorstwa user14908974 na Freepik
Adwent przygotowuje nas na Boże Narodzenie. łaciński rzeczownik adventus wywodzi się – ze złożonego czasownika ad-venire. Łatwiej będzie nam zrozumieć jego dokładne znaczenie, gdy przypomnimy sobie co ten sam czasownik wyraża w modlitwie Ojcze nasz. Modlimy się tamo nadejście Królestwa Bożego: adveniatreguumtuum. Niech tak ono nadejdzie, by już pozostało „w nas” na zawsze. Sam Jezus głosił nadejście Królestwa Bożego, że jest bliskie. Gdy je jednak realizował przez swoje Boże posłannictwo wyraźnie zaznaczył , że jest „w nas”. Bliskość przerodziła się w obecność. Tak też jest z adwentem. Przygotowuje nas na Boże Narodzenie, stopniowo, przez cztery tygodnie, ale skutecznie. Oczekiwanie wiekowe na przyjście Mesjasza Pańskiego, które opisuje Stary Testament stało się rzeczywistością. Św. Paweł w Liście do Galatów tak to określa: „Gdy nadeszła pełnia czasu, Bóg zesłał Syna swojego, narodzonego z Niewiasty, narodzonego pod Prawem, aby nas wykupić z Prawa i uczynić dziećmi Bożymi” (Ga 4.4). Że ten czas był długi i okres przygotowania stopniowy, o tym poucza nas autor Listu do Hebrajczyków w pierwszych słowach pisma: „Wielokrotnie i na różne sposoby mówił ongiś Bóg do Ojców przez Proroków – na koniec tych dni (to jest pełni czasu) przemówił do nas przez Syna” (Hbr. 1,1-2)
To wydarzenie zbawcze przypomina nam także chrystologiczny artykuł wiary Składu Apostolskiego: „Który (Jezus – Syn Boży) dla nas i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem”. Przez Maryję o której mówi wyraźnie Św. Paweł „narodzony z niewiasty” a także artykuł wiary o Wcieleniu odwiecznego Słowa (por. J 1,14) adwent osiągnął swój cel. Niewiasta nazywa się Maryja, a Ojcem Syna Maryi jest Bóg, gdyż poczęła z Ducha Świętego. To Dziecię także ma imię nadane mu przez Boga. Tak bowiem należy zrozumieć poselstwo Anioła dane ojcu prawnemu – Józefowi we śnie, z równoczesnym wyjaśnieniem co ono oznacza: „Nadasz mu imię Jezus, to znaczy On odkupi lud swój z ich grzechów”. A imię Jezus to Zbawiciel.
Zarówno Maryję, matkę Jezusa jak i Józefa opiekuna Św. Rodziny w tym co się ma wydarzyć przygotowuje Bóg przez swoich wysłanników, przez anioła. Pierwszy adwent w naszej historii zbawienia to był adwent dla Maryi i Józefa. Trwał dłużej niż nasz adwent w roku liturgicznym Kościoła, ale stał się rzeczywistością. Maryja oczekiwała Bożego Narodzenia od chwili poczęcia. Można powiedzieć razem z Jezusem.
My wierzący w Chrystusa Syna Bożego możemy przeżyć adwent na wzór Maryi, także naszej Matki, przyjmując w tym okresie jak najczęściej Jezusa utajonego w maleńkiej bielutkiej Hostii do naszych serc. Pamiętajmy jednak zawsze o tym kim jest ten Jezus obecny pod postacią chleba i wina.Jest to prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek – z bóstwem i z człowieczeństwem, Jezus który za nas umarł na krzyżu i który przez swojego Ojca poprzez zmartwychwstanie został wzięty do wiekuistej chwały. Stąd też ta malutka hostia jest rękojmią naszego chwalebnego zmartwychwstania. Tak to przecież powiedział nam sam Jezus: „Kto spożywać będzie Ciało moje i będzie pił Krew moją nie dozna śmierci na wieki a ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym”. Nadto dzięki Jezusowi jesteśmy silni, gdyż: „Ciało moje prawdziwie jest pokarmem a Krew moja prawdziwie jest napojem”
Myśl tę jeszcze wyraźniej wypowiada autor pierwszej chrześcijańskiej pieśni adwentowej, x którą św. Jan, Uczeń Umiłowany wprowadził w swoją Ewangelię w związku z przyjściem Jezusa na świat („a Słowo stało się Ciałem i zamieszkało wśród nas”). Powie „a wszyscy którzy je przyjęli, dał im moc, aby się stali synami Bożymi”. Poprzez przyjście Syna Bożego w Ewangelii a szczególnie w małej hostii utajonego będziemy silni we wierze, ufni w nadziei a rozpaleni miłością Bożą. Niechby szczególnie w Adwencie dotarły także do nas słowa pieśni o Zwiastowaniu Anielskim przez archanioła Gabriela: „Zdrowaś Maryjo łaski pełna, Pan jest z Tobą to rzecz pewna” Jeśli coś jest pewne i stałe w naszym życiu to „Emanuel, Bóg z nami” i poprzez Jezusa Eucharystycznego w nas samych.