Bł. Tomasz z Tolentino, kapłan i męczennik I Zakonu (1271 – 1321).
O. Tomasz i trzej jego współbracia: O. Jakub z Padwy, kleryk brat Piotr ze Sieny i brat Demetriusz z Tiflis (rodem z Armenii, znawca języków azjatyckich) zginęli jako męczennicy w Indiach w 1321 r. Tylko O. Tomasz został beatyfikowany.
Tomasz urodził się w 1271 r. w Tolentino, a w 1285 r. wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych. Należał do grupy Anioła Clareno. W 1290 r. wyjechał na misję do Armenii, gdzie franciszkanie żyli w przyjaźni z królem Aitonem II, który w 1291 r. posłał O. Tomasza jako swojego legata do papieża Mikołaja IV, do króla Francji i króla Anglii prosząc o pomoc przeciw Saracenom. W 1296 r. drugi raz przybył do Włoch, aby bronić spirituałów – klarenów przed ministrem generalnym Janem z Morrevallo.
W 1307 trzeci raz spotykamy go w Europie. Wysłał go O. Jan z Montecorvino, pierwszy arcybiskup Pekinu, aby prosił papieża o wsparcie personalne misjonarzy w Chinach. Papież Klemens V faktycznie udzielił poważnego wsparcia.
W latach 1308 – 1320 współpracował w Chinach z O. Janem z Montecorvino. W 1320 r. spotykamy go w Ormuz w Zatoce Perskiej. Następnie z trzema współbraćmi (wyżej wymienionymi) udał się do dzisiejszego Bombaju. W mieście Tana zostali przyjęci przez chrześcijan – nestorian i uznani za mahometan. Zostali doprowadzeni do sędziego, a ponieważ nic nie mówili przeciw religii muzułmańskiej ani przeciw Koranowi i Mahometowi skazano ich na śmierć przez ścięcie głowy. Tomasz, Jakub i Demetriusz zostali ścięci 3 kwietnia, a Piotr 11 kwietnia 1321 r. w Tana.
Bł. Odoryk z Pordenone, misjonarz (+1331), sprowadził ich ciała do Zaiton (Chiny) i opisał ich męczeństwo. Głowę O. Tomasza przekazał miastu Tolentino.
Papież Leon XIII dnia 23 lipca 1894 r. potwierdził kult O. Tomasza jako Błogosławionego.
Boże, Ty złączyłeś męczeństwo bł. kapłana Tomasza z męką Twojego Syna, spraw, aby za jego wstawiennictwem zajaśniała w nas Twoja moc oraz wspomóż nasze słabości. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.