Św. Antoni z Werten (1522 – 1572), kapłan i męczennik Zakonu Braci Mniejszych.
Przyszedł na świat w małym miasteczku Werten w hrabstwie Horn w północnej Holandii, w bogatej i katolickiej rodzinie. Z natury był człowiekiem żywym, hojnym, radosnym i wielkodusznym. Wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych. Po obłóczynach, przebyciu roku nowicjatu, złożeniu pierwszych ślubów oraz ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych został wyświęcony na kapłana. Razem ze swoim krajanem św. Hieronimem z Werten niezmordowanie głosił Słowo Boże nie tylko w kościołach, lecz także na placach i drogach publicznych, w miastach i na wioskach, w mieszkaniach prywatnych chodząc od drzwi do drzwi, aby utwierdzać w wierze tych, którzy chowali się przed ręką kalwinistów. Głównym celem jego nauczania to wyjaśnianie Ewangelii według wskazań Kościoła Katolickiego i biskupa Rzymu.
W jednym kazaniu mówił: “Bracia moi, trwajcie mężnie na modlitwie z Maryją, Matką Jezusa. Kochajcie Kościół jeden, święty, katolicki, apostolski, rzymski, który tak bardzo potrzebuje dzisiaj modlitw swoich synów. Czuwajcie i trwajcie mężnie w wierze. Zbliża się prześladowanie, które przyniesie zamieszanie, upadek i spustoszenie w naszych rejonach”.
Hasłem męczenników z Gorkum były słowa św. Mikołaja Picka: “Papież jest kamieniem węgielnym, skałą, na której Chrystus zbudował swój Kościół; odłączyć się od papieża znaczy odłączyć się od Kościoła; wyrzec się Kościoła znaczy wyrzec się Jezusa Chrystusa, którego Kościół jest oblubienicą”. Ten akt wiary z mocą i przekonaniem powtórzyli męczennicy. Pewnego dnia przybył do więzienia Jan Omal, swego czasu kapłan katolicki, kanonik w katedrze w Liege, a następnie apostata i fanatyczny kalwinista, i tak powiedział pełen furii: “Dobrze, nędzni papiści, przygotujcie się na bezlitosną i haniebną śmierć! Przeklęci, będziecie żałować swego oporu!”
Dnia 9 lipca 1572 r. w Gorkum zostali zamordowani przez kalwinistów 4 księża diecezjalni, 1 dominikanin, 1 augustianin i 11 braci mniejszych. Wśród nich 50-letni o. Antoni z Werten.
Dnia 29 czerwca 1867 r. Pius IX kanonizował go wraz z towarzyszami.
Wszechmogący Boże, spraw, aby Twoi wierni naśladowali męstwo św. Antoniego, kapłana i męczennika, nieugiętego obrońcy realnej obecności Jezusa w Eucharystii i prymatu biskupa rzymskiego, w silnym przylgnięciu do wiary, której był nauczycielem i świadkiem, mogli osiągnąć wspólnotę życia z Chrystusem naszym Panem. Amen.