Święty na dziś – 21 lipca

Św. Wawrzyniec z Brindisi (1559 – 1619), kapłan i doktor Kościoła, I Zakon, kapucyn.

Wawrzyniec Russo urodził się 22 lipca 1559 r. w Brindisi (Włochy). Osierocony przez ojca jako chłopczyk przygarnięty został przez Braci Mniejszych Konwentualnych, u których pobierał nauki humanistyczne. W wieku 14 lat zmarła mu mama i przeniósł się do Wenecji do swojego wujka. Tutaj poznał Braci Kapucynów i w 1575 r. wstąpił w ich szeregi. 24 marca 1576 r. złożył śluby zakonne. Studiował w Padwie (logika) i w Wenecji (filozofia i teologia).

Wkrótce stał się przykładem pokory, posłuszeństwa, ustawicznej modlitwy i dokładnego zachowywania reguły św. Franciszka. Obdarzony świetną pamięcią i inteligencją nie tylko łatwo opanował przedmioty na wydziale filozoficznym i teologicznym, ale nauczył się języków: grecki, hebrajski, aramejski, niemiecki, francuski, hiszpański – w takim stopniu, że mógł w nich wygłaszać kazania.

Wyświęcony na kapłana 18 grudnia 1582 r., rozwinął wszechstronną działalność kaznodziejską przemierzając prawie całą Europę, apostołując we Włoszech, w Niemczech, na Węgrzech, w Hiszpanii i w Portugalii. Pełnił posługi profesora, kaznodziei, prowincjała, generała zakonu i legata papieskiego. Siłę duchową czerpał z Eucharystii. Hasło życiowe zawarł w zdaniu: “Msza św. to moje niebo na ziemi”. Potrafił połączyć głęboką i rozległą wiedzę i pracę pisarską z działalnością apostolską, umiłowaniem modlitwy i ciągłym dążeniem do serafickiej doskonałości umiłowania Boga. Był czcicielem Męki Pańskiej i Matki Bożej. Bóg obdarzył go licznymi charyzmatami i darem czynienia cudów.

Wybitne jego dzieła skrypturystyczne, z patrystyki, z teologii dogmatycznej i egzegezy biblijnej pozyskały mu od papieża Jana XXIII tytuł doktora Kościoła. Dnia 19 marca 1959 r. Jan XXIII ogłosił go doktorem Kościoła: doktor apostolski.

Zmarł 22 lipca 1619 r. w Belem k/Lizbony.

Leon XIII dnia 8 grudnia 1881 r. zaliczył go w poczet Świętych.

Boże, Ty dla chwały swojego imienia i zbawienia ludzi udzieliłeś św. Wawrzyńcowi, kapłanowi, ducha rady i męstwa, daj nam za jego wstawiennictwem w tym duchu poznawać, co należy czynić, i wypełniać poznane zadania. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.