Św. Pius X (1835 – 1914), papież III Zakonu.
Józef Sarto urodził się 2 czerwca 1835 r. w Riese k/Vicenzy (Włochy) z rodziców Giambattisty Sarto i Małgorzaty Sanson, jako drugi z 10 synów. W licznej rodzinie o wykształcenie nie było łatwo, zdolny Józef uczył się i mimo straty ojca mógł kontynuować naukę. W 1858 r. przyjął święcenia kapłańskie. Przez 9 lat był wikarym parafii, 8 lat proboszczem w Salzano. Żył ubogo i pokornie wśród biednych. Był prefektem, kanonikiem i kanclerzem, a od 1884 r. biskupem Mantui. Był gorliwym, rozważnym i taktownym zarządcą diecezji.
W 1893 r. został kardynałem i patriarchą Wenecji. Zasłynął z dobroci serca i hojności względem ubogich. Był członkiem III Zakonu św. Franciszka. W 1903 r. zmarł papież Leon XIII i konklawe wybrała na papieża kardynała Józefa Sarto, który przyjął imię Pius X. Jako papież troszczył się o pogłębienie życia religijnego ludu i kleru. Na uwadze miał stale czystość wiary i przestrzeganie dyscypliny kościelnej. W 1907 r. doprowadził do ujednolicenia nauczania w seminariach. Patronował pracom nad kodyfikacją prawa kanonicznego. Troską otoczył nauki biblijne oraz liturgię; zmodyfikował brewiarz i kalendarz świąt kościelnych. Dozwolił na wczesną i częstą Komunię św. Potępił modernizm.
28 lipca 1914 r. wybuchła I wojna światowa. Papież Pius X zmarł 20 sierpnia 1914 r. Konający papież powiedział: “Ofiaruję moje życie, aby nastał pokój”. W testamencie papież napisał: “Ubogim urodziłem się, ubogim żyłem, ubogim chcę umrzeć”.
Pius XII kanonizował go 29 maja 1954 r.
Boże, Ty dla obrony katolickiej wiary i odnowienia wszystkiego w Chrystusie napełniłeś św. Pawła, papieża, duchem mądrości i apostolską mocą, spraw łaskawie, abyśmy idąc za jego wskazaniami, osiągnęli wieczną nagrodę. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.