foto. vecstock na Freepik
„Przez wiarę Maryja przyjęła słowa Anioła i uwierzyła w zwiastowanie, że stanie się Matką Boga w posłuszeństwie swego oddania (por. Łk 1,38). Nawiedzając Elżbietę, wzniosła swoją pieśń pochwalną do Najwyższego za cuda, jakich dokonywał w tych, którzy się Jemu powierzają (por. Łk 1,46-55). Z radością i drżeniem urodziła swego jedynego Syna, zachowując nienaruszone dziewictwo (por. Łk 2,6-7). Ufając swemu oblubieńcowi, Józefowi uszła z Jezusem do Egiptu, aby uratować Go przed prześladowaniami Heroda (por. Mt 2,13-15). Z tą samą wiarą szła za nauczającym Panem i pozostała z Nim aż do Golgoty (por. J 19,25-27). W wierze cieszyła się owocami zmartwychwstania Jezusa i zachowując w swoim sercu wszelkie wspomnienia (por. Łk 2,19:51), przekazała je Dwunastu zgromadzonym z Nią w Wieczerniku, aby otrzymać Ducha Świętego (por. Dz 1,14; 2,1-4)” – pisze Ojciec Święty Benedykt XVI w piśmie z okazji Roku Wiary „Porta Fidei”.
Maryja była pierwszą, która uwierzyła. Jeszcze świat był w oczekiwaniu, jeszcze św. Józef niczego się nie spodziewał, jeszcze nikt o niczym nie wiedział – gdy Dziewica poczęła. A stało się to dlatego, że pełna wiary, zawierzania i ufności przyjęła wolę Bożą, mówiąc „niech mi się stanie”. Co więcej, ta Jej wiara jest nad wyraz konsekwentna. Następne etapy życia Maryi opisane w Ewangeliach, wspomniane w dokumencie papieskim, są również przepełnione głęboką i ufną wiarą.
Nawiedzenie Elżbiety, urodzenie Jezusa w Betlejem, aż po bolesną mękę jej Syna – Maryja wiernie i konsekwentnie kroczy drogą wiary.Szczególnie w tym czasie Wielkiego Postu rozważamy mękę naszego Pana, jak również Matkę Bolesną, która „z tą samą wiarą szła za Nim aż do Golgoty”. Maryję, która towarzyszy swemu Synowi na Drodze Krzyżowej wspominamy przy czwartej Stacji. Nie trzeba przypominać, że zwyczaj rozważania czternastu stacji Drogi krzyżowej rozpoczął się w Jerozolimie.
Czwartą stację Drogi krzyżowej w Jerozolimie zdobią płaskorzeźby ocalonego jeńca obozu sowieckiego w Kozielsku por. Tadeusza Zielińskiego. Jedna płaskorzeźba została umieszczona wewnątrz kaplicy, druga nad wejściem.Porucznik Zieliński dotarł do Palestyny wraz z innymi jeńcami uwolnionymi z sowieckich łagrów z wykonanym przez siebie wizerunkiem Matki Boskiej Kozielskiej.