Święty na dziś – 20 października

Bł. Kontard Ferrini (1859 – 1902), profesor III Zakonu.

Kontard Eugeniusz Franciszek Izydor Dominik urodził się w Mediolanie (Włochy) dnia 5 kwietnia 1859 r. z ojca prof. Rinalda Ferrini i matki Alojzy Buccellati. Starannie wychowywany po chrześcijańsku i wykształcony przez rodziców ukończył gimnazjum w Boselli i w Beccaria w 1876 r. z wynikiem celującym. Obdarzony zdolnościami lingwistycznymi, opanował biegle łacinę, grekę, hebrajski i syryjski. Na uniwersytecie w Pawii studiował prawo. Z racji swego postępowania i pobożności nazywano go: “św. Alojzy”. Delikatny, uprzejmy, kochający poezję, kontemplatyk Boga w wielkiej księdze natury i przyrody, alpinista był wzorem życia świeckiego katolika.

W 1880 r. 21 letni Kontard Ferrini zdobył doktorat z najwyższą pochwałą i nagrodą; doktoryzował się w prawie karnym specjalizując się w prawie starożytnym i bizantyjskim. Kontynuował studia z prawa rzymskiego na uniwersytecie w Berlinie, gdzie zawarł przyjaźnie z niemieckimi studentami katolickimi. Opublikował wiele prac naukowych. Habilitował się i otrzymał tytuł profesora na uniwersytecie w Pawii, w 1883 r. Był podziwiany przez kolegów – profesorów i studentów za jasność i precyzję, za płynną i miłą wymowę, za uśmiech, prostotę i grzeczność.

Wykładał w Messynie, Modenie i w Pawii, doszedł do wysokich stanowisk i zaszczytów w świecie naukowych i polityczno-społecznym, zachowując nieskazitelną wiarę i prowadząc wzorowe życie chrześcijańskie. Jako sławny i zasłużony profesor oraz kawaler wysokich odznaczeń państwowych poprosił w Mediolanie w kościele Matki Boskiej Niepokalanej w 1886 r. o habit III Zakonu, by kroczyć drogą św. Franciszka. Pobożność i pokora, umiłowanie ubóstwa i dobroć serca względem wszystkich – były znamionami jego życia franciszkańskiego. Był czczonym i świętym, potrafił połączyć doskonale wiedzę z wiarą, sławę z prostotą. Przez to zyskał przydomek: “gwiazda świętości i wiedzy”.

Podczas wypoczynku w letnim domku w Suna nad Lago Maggiore zachorował poważnie na tyfus i zmarł 17 października 1902 r. W 1942 r. przeniesiono jego relikwie do kościoła uniwersyteckiego Katolickiego Uniwersytetu Najśw. Serca Jezusowego w Mediolanie.

Dnia 3 stycznia 1943 r., w święto Najśw. Imienia Jezus, papież Pius XII ogłosił go błogosławionym.

Boże, Ty wsławiłeś bł. Kontarda umiejętnością łączenia głębokiej wiedzy z pobożnością, spraw, abyśmy, słudzy Twoi, coraz bardziej poznawali Ciebie, prawdziwego Boga, i nade wszystko Ciebie miłowali. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.