Bł. Piotr ze Sieny (+1289), pokutnik III Zakonu.
Piotr Grzebieniarz urodził się w Campi k/Chianti w okolicach Sieny. Za młodu był człowiekiem żartobliwym i impulsywnym. Wytwarzał i sprzedawał grzebienie stąd zyskał epitet “grzebieniarz”, który zawsze łączy się z jego imieniem. Pracę podejmował radośnie i ochotnie oraz cenił ją jako dar i wolę Bożą. Piotr uświęcał się wypełniając obowiązki swego stanu i zawodu. Jakość jego grzebieni była ceniona przez mieszkańców Sieny. Swoje grzebienie sprzedawał pod wieczór, aby swoich konkurentów nie zrujnować. W swoim czasie ożenił się, ale nie miał dzieci. Złożył wraz z małżonką ślub czystości doskonałej. Był dobrym mężem.
Często brał żywy udział we Mszy św. i różnych nabożeństwach, słuchał kazań. Wyróżniał się uczynkami miłosierdzia względem biednych. Często nawiedzał szpital Santa Maria della Scala lecząc chorych, pielęgnując i całując ich rany. Najpierw sprzedał swoją winnicę, a potem dom. Zadowalał się tym co najkonieczniejsze do życia. Przyjął habit III Zakonu św. Franciszka, ale wcześniej zrzekł się wszystkiego. Starał się żyć duchem wzniosłego ubóstwa.
Ze względu na swe uczynki miłosierdzia wnet zasłynął famą wielkiej świętości wśród mieszkańców Sieny. W 1282 r. poproszono go, aby wybrał 5 mniej winnych ze skazanych na więzienie, których uwolniono. W 1286 r. zarząd miasta zlecił mu zadanie rozdzielenia pieniędzy wśród najuboższych.
Bóg obdarzył go łaską kontemplacji i uniesień mistycznych. Gdy umarła mu żona jeszcze więcej poświęcał się chorym i biednym. Z upływem lat coraz bardziej wycofywał się na miejsca ustronne. Jako pielgrzym odwiedził Rzym, Asyż i La Verna. Przebywszy poważną chorobę gwardian dozwolił mu, by zamieszkał w klasztorze franciszkanów. Coraz mniej rozmawiał, a jeśli już mówił to z konieczności. Ikonografia często przedstawia go z palcem na ustach. Biografowie nazywają go “milczący Święty”.
Zmarł 4 grudnia 1289 r., a swoje ostatnie słowa skierował do mieszkańców Sieny, Florencji i Pistoi, którym przepowiedział wielkie nieszczęścia.
Papież Pius VII dnia 2 stycznia 1802 r. zatwierdził formularz brewiarzowy i mszalny ku jego czci.
Daj nam Ojcze odczuwać wśród nas obecność Chrystusa Twojego Syna jak to obiecałeś zebranym w Twoje imię, a przez wstawiennictwo bł. Piotra ze Sieny, spraw, abyśmy postępując w duchu prawdy i miłości, odczuwali w sobie pełnię światła, miłosierdzia i pokoju. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.