Św. Hugolin (+1227), kapłan i męczennik I Zakonu.
Siedmiu odważnych misjonarzy franciszkańskich w październiku 1227 r. w ukryciu przybyli do Ceuta w północnej Afryce i zaczęli głosić Ewangelię Chrystusa na placach publicznych i drogach. Ich słowa były proste, ale płomienne. Oburzeni tym Saraceni pochwycili ich i zaprowadzili do zarządcy miasta. Zarządca przez tłumacza stawiał im pytania. Franciszkanie pełni Ducha Świętego głosili zarządcy i jego dworowi prawdy wiary. On uznał ich za niemądrych, wyśmiał i polecił, związawszy ich, zamknąć w więzieniu, gdzie przebywali 8 dni. W więzieniu napisali list do mieszkańców Ceuta, w którym donosili, że radość napełnia ich, gdy mogą cierpieć dla Chrystusa.
W niedzielę 10 października 1227 r. gubernator wezwał ich przed siebie i zapytał, czy żałują tego, co powiedzieli przeciw Mahometowi i islamowi. Oni jednak twardo trwali przy Chrystusie. Gubernator, dobrocią, złością, obietnicami i groźbami usiłował odwieźć ich od Chrystusa, ale daremnie. Wówczas kazał ich ściąć. Wśród nich był także o. Hugolin.
Leon X dnia 22 stycznia 1516 r. zatwierdził jego kult jako Świętego.
Boże, Ty sprawiłeś, że w Kościele Twoim wzrósł św. Hugolin, kapłan i męczennik, spraw, abyśmy żyli w wierze, którą on potwierdził przelaniem własnej krwi. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.